Majowe dane o deficycie C/A potwierdzają pozytywne trendy w gospodarce

Internet Securities
opublikowano: 13-07-2006, 15:52

Czwartkowe dane o deficycie na rachunków obrotów bieżących w maju potwierdzają pozytywny trend w polskiej gospodarce – zarówno w przypadku importu, jak i eksportu, oceniają ekonomiści.

Czwartkowe dane o deficycie na rachunków obrotów bieżących w maju potwierdzają pozytywny trend w polskiej gospodarce – zarówno w przypadku importu, jak i eksportu, oceniają ekonomiści.

„Dane majowe są bardzo dobre, pokazują pozytywne trendy w eksporcie i w imporcie. Można mieć nadzieję, że w kolejnych miesiącach będziemy mieć do czynienia z kontynuacją pozytywnego tendencji w gospodarce” – ocenia Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Jego zdaniem, wysoki wzrost importu i eksportu jest ściśle ze sobą powiązany.

„Za import częściowo odpowiedzialny jest z jednej strony zwiększający się popyt krajowy, ale z drugiej eksport, bo żeby coś na miejscu wyprodukować, niejednokrotnie trzeba wiele sprowadzić” – powiedział Bielski.

„To jest taka importochłonność eksportu” – dodał.

Zdaniem ekonomistów Banku BPH, majowy deficyt na rachunku obrotów bieżących świadczy o tym, że Polska ma silne fundamenty makroekonomiczne.

„Jest to również dobry sygnał dla polskiej waluty” – napisali ekonomiści BPH w komentarzu do danych.

Narodowy Bank Polski (NBP) podał w czwartek, że na rachunku obrotów bieżących w maju odnotowano deficyt w wysokości 209 mln euro wobec 190 mln euro (po rewizji) deficytu w kwietniu i wobec 678 mln euro rok wcześniej. Eksport wzrósł o 32,9% r/r do 7.808 mln euro, a import – o 31,0% do 8.291 mln euro. (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Majowe dane o deficycie C/A potwierdzają pozytywne trendy w gospodarce