Majowe dostawy Boeinga spadły o ponad połowę

opublikowano: 11-06-2019, 18:09

Aż o ponad 56 proc. spadły w maju 2019 r. w ujęciu rocznym dostawy samolotów koncernu Boeing, głównie ze względu na kontynuacje zawieszenia od marca dostaw najlepiej sprzedającego się do tej pory modelu 737 MAX po dwóch tragicznych katastrofach tych maszyn, donosi Reuters.

Łączne odstawy spadły do zaledwie 30 maszyn wobec 68 sztuk w tym samym okresie 2018 r. Zamówienia netto w okresie pierwszych pięciu miesięcy br. pozostały w ujemnym terytorium, z całkowitą liczbą -125 zamówień. 

Boeingi 737 Max w fabryce Boeinga w Renton w stanie Waszyngton.
Fot. REUTERS/Lindsey Wasson

Firma z Seattle zmaga się z najgorszym kryzysem po katastrofie samolotu 737 MAX linii Ethiopian Airlines, w którym zginęło 157 osób, w drugim śmiertelnym wypadku z udziałem tego modelu samolotu w ciągu zaledwie pięciu miesięcy.

Boeing powtórzył, że współpracuje z globalnymi organami regulacyjnymi, aby poświadczyć aktualizację oprogramowania samolotu, a także powiązane materiały szkoleniowe i edukacyjne, aby bezpiecznie oddać samoloty do ponowngo użytkowania.

Globalne linie lotnicze, które kupiły już te paliwooszczędne, dalekobieżne samoloty, od tego czasu odwołały loty i zaczęły pokrywać trasy, które wcześniej były obsługiwane przez MAX innymi maszynami.

Europejski rywal Airbus SE dostarczył natomiast w maju 81 samolotów, o 59 proc. więcej niż w ubiegłym roku i 313 w okresie styczeń-maj, co stanowi wzrost o 40 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane