Majowy wskaźnik CPI nie będzie miał wpływu na decyzję RPP, istotniejsze CPI z USA

Internet Securities
opublikowano: 14-06-2006, 15:56

Majowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych okazał się tylko nieco wyższy od konsensusu rynkowego i nie będzie miał wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odnośnie stóp proc, oceniają ekonomiści. Istotniejsze natomiast dla rynku mogą być dane płynące ze Stanów Zjednoczonych.

Majowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych okazał się tylko nieco wyższy od konsensusu rynkowego i nie będzie miał wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) odnośnie stóp proc, oceniają ekonomiści. Istotniejsze natomiast dla rynku mogą być dane płynące ze Stanów Zjednoczonych.

„Inflacja okazała się zgodna z prognozami Ministerstwa Finansów, a tylko nieco wyższa od rynkowego konsensusu, co może wynikać z większych podwyżek cen paliw” – powiedział Bartosz Pawłowski, ekonomista ING Banku Śląskiego.

„Rynek raczej nie zareaguje na te dane, jak również nie będą one miały wpływu na decyzję RPP odnośnie stóp procentowych” – dodał.

„Inflacja w maju była nieznacznie wyższa od konsensusu rynkowego. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzrost cen energii i transportu. Widać wyraźnie, że napięta sytuacja na rynku towarowym (podrożenie surowców) zaczyna przekładać się na koszty ponoszone przez konsumentów. Mimo wszystko presja inflacyjna w gospodarce jest niewielka” – uważa Damian Rosiński, analityk Capital Management Poland.

W środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 0,5% m/m, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 0,9%. Średnia oczekiwań analityków wynosiła 0,8%. Ceny nośników energii wzrosły o 7,8% r/r, a ceny paliw do prywatnych środków transportu – o 7,1%.

Rosiński także uważa, że dane te nie wpłyną na decyzję o stopach procentowych. Podobnie sądzą ekonomiści Banku BPH.

Ich zdaniem, rynek raczej skupi się na środowych danych o inflacji majowej w USA, która wzrosła o 0,4% w relacji miesięcznej, po wzroście o 0,6% w kwietniu. Inflacja bazowa CPI (CPI core) wzrosła natomiast o 0,3% miesiąc do miesiąca oraz o 2,4%. rok do roku. Analitycy szacowali, że inflacja CPI wzrośnie o 0,4% m/m, natomiast inflacja CPI core o 0,2 % m/m i 2,3% r/r.

Zdaniem ekonomistów, dane o inflacji i kolejne sygnały płynące z FED upewniają rynek w przekonaniu, że w czerwcu będziemy mieć do czynienia z kolejną podwyżką stóp proc. w USA. (ISB)

Dagmara Leszkowicz

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane