Makarony cieszą się z zysku

GRA,PAP
opublikowano: 26-08-2009, 00:00

Spółka wciąż zarabia nieźle, choć w gospodarce niewesoło. Jest pewna, że ten rok będzie rekordowy.

Spółka wciąż zarabia nieźle, choć w gospodarce niewesoło. Jest pewna, że ten rok będzie rekordowy.

Notowania Makaronów Polskich drożały na wczorajszym niezdecydowanym rynku. Na koniec sesji kosztowały 6,38 zł, po wzroście o 3 proc. Kurs podbił opublikowany przed sesją raport finansowy. Makarony znów pokazały, że kryzys im niestraszny.

W minionym półroczu udało im się poprawić przychody o 28 proc., do 56 mln zł. Wypracowały 1,15 mln zł zysku netto, podczas gdy rok wcześniej miały 2,64 mln zł straty. W samym drugim kwartale też pokazały poprawę na wszystkich poziomach rachunku wyników. Przychody wzrosły z 24,5 mln zł do 30,9 mln zł, a wynik netto — z -0,9 mln zł do +0,6 mln zł.

Skąd poprawa? Spółce dobrze poszła sprzedaż, głównie dzięki zwiększeniu mocy produkcyjnych w zakładzie w Rzeszowie. A dalej ma być jeszcze lepiej.

— W drugim półroczu powinniśmy wypracować lepsze wyniki niż w pierwszym. W efekcie cały rok powinien wypaść rekordowo — mówi Paweł Nowakowski, prezes Makaronów Polskich.

Rekordowy zysk oznacza, że spółka zarobi w tym roku na czysto minimum 2,4 mln zł (tyle miała w najlepszym dotąd 2007 r.). Musi więc przyłożyć się do pracy nad rentownością. Plan na ten rok zakłada osiągnięcie rentowności EBITDA na poziomie7-8 proc. Po pierwszym półroczu jest ona nieco wyższa — wynosi 9,3 proc.

Makarony Polskie rozważą też akwizycje, ale w długim terminie.

— Nasza skala działalności jest nadal za mała. W przyszłości chcielibyśmy ją istotnie zwiększyć i być w stanie osiągać co najmniej 300 mln zł przychodów — zapowiada prezes.

Spółka będzie się interesować firmami działającymi na rynkach, na których jest już obecna. Chodzi więc o segment dań gotowych i makaronów. Ze względu na sposób przechowywania i dystrybucji, w grę nie wchodzą produkty mrożone.

9,3 %

Taką rentownością EBITDA Makarony Polskie chwalą się po pierwszym półroczu. Plan na koniec roku mówi o poziomie 7-8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA,PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu