Makarony wrzucają drugi bieg

Wiktor Szczepaniak
27-03-2007, 00:00

Producent chce do końca 2008 r. zainwestować ponad 40 mln zł w rozwój organiczny i akwizycje. I to nie tylko na rynku makaronów.

Producent chce do końca 2008 r. zainwestować ponad 40 mln zł w rozwój organiczny i akwizycje. I to nie tylko na rynku makaronów.

Rzeszowska firma Makarony Polskie (MP) jest już o krok od debiutu giełdowego, który ma umożliwić zdecydowane przyspieszenie. W piątek zaoferuje inwestorom giełdowym 3 mln akcji w przedziale cenowym 6,7-9,0 zł, co oznacza, że z emisji chce uzyskać 20-27 mln zł.

Spółka zamierza wydać te pieniądze m.in. na nowe linie do produkcji makaronu (blisko 5 mln zł), a także budowę magazynu wysokiego składowania w Płocku (2 mln). Poza tym chce przeznaczyć 5-6 mln zł na podwyższenie kapitału w przejmowanej właśnie firmie Stoczek (producent dań gotowych i przetworów owocowo-warzywnych), a także od 2 do 5 mln zł na kolejne akwizycje. Zarząd spółki deklaruje, że jej celem jest stworzenie silnej grupy firm spożywczych.

— Zamierzamy do końca 2008 r. przeznaczyć ponad 40 mln zł na inwestycje w rozwój organiczny i akwizycje — mówi Paweł Nowakowski, prezes MP.

Na celowniku są producenci makaronów o udziałach w rynku co najmniej 2 proc., a także inne firmy przemysłu spożywczego o dużym potencjale wzrostu.

Dzięki inwestycjom i przejęciom zarząd spółki chce zwiększyć udziały w rynku makaronów do 20 proc. (obecnie 13), a także zwiększyć rentowność do poziomu 8 proc. (obecnie 5,4), m.in. przez wzrost sprzedaży makaronów markowych (Sorenti, Makaron Staropolski) i dań gotowych. Dziś największy udział w sprzedaży firmy mają makarony produkowane pod marką sieci handlowych.

W Polsce działa obecnie około 130 wytwórni makaronu. W ciągu kilku lat ich liczba powinna się drastycznie zmniejszyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Makarony wrzucają drugi bieg