Makhlouf: potrzebna podwyżka stóp EBC także w marcu

opublikowano: 25-01-2023, 17:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Gabriel Makhlouf z Rady Prezesów EBC uważa, że w marcu będzie potrzebna kolejna podwyżka stóp po tej, której bank centralny strefy euro dokona w przyszłym tygodniu, informuje Reuters.

- Musimy kontynuować podwyżki stóp na posiedzeniu w przyszłym tygodniu, robiąc podobny krok do naszej grudniowej decyzji, a także na posiedzeniu w marcu, choć przyszłe decyzje dotyczące polityki muszą nadal zależeć od danych biorąc pod uwagę dominującą niepewność – powiedział szef banku centralnego Irlandii.

fot. Bloomberg

Makhlouf podkreślił, że inflacja jest zbyt wysoka dlatego stopy procentowe muszą znacząco stopniowo rosnąc aby osiągnąć restrykcyjny poziom, wystarczający do sprowadzenia jej do celu wynoszącego 2 proc.

W grudniu inflacja spadła w strefie euro do 9,2 proc. z 10,1 proc. w listopadzie. Europejski Bank Centralny podwyższył w grudniu stopy o 50 pkt. bazowych. Z niedawnego sondażu Reutersa wynika, że rynek oczekuje dwóch podwyżek stóp o 50 pkt. bazowych w lutym i marcu. Potem jeszcze jednej o 25 pkt. bazowych. Oznaczałoby to wzrost stopy depozytowej EBC do 3,25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane