Mała czarna i herbatniki bez podatku PIT

IWA
opublikowano: 12-06-2012, 00:00

Jeśli nie wiadomo, ile kaw wypił pracownik, to nie można ich opodatkować — uznał organ podatkowy.

Jeden z pracodawców uzyskał niedawno korzystną interpretację podatkową zwalniającą jego pracowników z płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) od wypijanej przez nich kawy, herbaty czy zjadanych herbatników. Co prawda dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, autor interpretacji, zastrzegł, że w zasadzie do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych na rzecz pracownika, związanych ze stosunkiem pracy, należy zaliczyć wszystkie wydatki poniesione przez pracodawcę na rzecz pracownika, a w zasadzie ich wartość, ale nie w każdym przypadku.

Przy biurku, na naradzie…

— Przychód ze stosunku pracy nie powstaje, jeżeli nie ma możliwości przypisania poszczególnemu pracownikowi określonej wielkości świadczenia na niego przypadającego — stwierdza dyrektor warszawskiej izby w interpretacji indywidualnej wydanej na wniosek spółki, której pracownicy korzystają w trakcie pracy z ciepłych i zimnych napojów.

Jak wyjaśnia, tego typu drobne artykuły spożywcze nie stanowią dla pracowników nieodpłatnego świadczenia, podlegającego PIT, ponieważ nie można określić zakresu korzyści uzyskanej przez konkretnego pracownika z tytułu sfinansowania przez pracodawcę kosztów kupionych produktów. Tak samo jest w przypadku, gdy takie i inne drobne artykuły spożywcze są dostępne dla pracowników w czasie spotkań służbowych (narad), na których podczas drobnego poczęstunku omawiane są istotne kwestie dotyczące prowadzonej działalności. Pracodawca nie ma obowiązku doliczania wartości takich wydatków do przychodu poszczególnego pracownika, o ile stanowią jedynie zwyczajowy poczęstunek niemający charakteru okazałości. Spółka nie musi ich doliczać do wynagrodzenia pracowników ani opodatkować i wykazywać w informacji rocznej PIT-11 sporządzonej dla pracownika niezbędnej do złożenia rocznego zeznania.

Tym samym tą interpretacją przyznano rację spółce. Prowadzi ona autoryzowany salon i serwis samochodów, a zatrudnione osoby, zgodnie z wewnętrznym regulaminem pracy, korzystają podczas pracy z kawy dostępnej w ekspresach, herbaty, cukru do słodzenia oraz mleczka i wody pitnej. Faktury za te zakupy są księgowane w koszty pozostałych świadczeń pracowniczych. Ponadto takie napoje, a także ciastka i cukierki, są dostępne dla pracowników w czasie spotkań służbowych poświęconych prowadzonej działalności. W ocenie firmy tego rodzaju wydatki stanowią koszty świadczeń pracowniczych i jako takie nie powinny być doliczane do wynagrodzenia pracowników celem ich opodatkowania.

Przychód jak worek bez dna

Organ podatkowy przyznał też, że pojęcie przychodu pracownika jest bardzo szeroko zdefiniowane w ustawie o PIT. To oznacza, że do przychodów ze stosunku pracy (stosunku służbowego) zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z pracodawcą — zarówno otrzymane pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. W tej samej jednak ustawie nie ma definicji „nieodpłatnego świadczenia”. Z kodeksu cywilnego wynika, że świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu, ale dla celów podatkowych ma ono szerszy zakres.

— Obejmuje ono również wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy — wyjaśnia dyrektor IS (interpretacja indywidualna z 29 maja 2012 r., sygn. IPPB2/415-228/12-2/MG).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu