Czytasz dzięki

Mała euforia na parkietach

Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 10-10-2013, 16:51

Rynki finansowe pozytywnie zareagowały na informacje o potencjalnym kompromisie między Republikanami i Demokratami.

Niewielkie podniesienie limitu zadłużenia mogłoby dać więcej czasu na porozumienie i ponownie odłożyć problem w czasie, co stało się już specjalnością amerykańskich polityków.

Fantastyczną sesję notuje WIG20, który zyskuje już ponad 3%. Jest to po części efektem ogólnego optymizmu panującego dziś na giełdach, po części zasługą podwyższenia perspektyw dla polskiego sektora bankowego przez agencję Moody’s, a po części efektem sytuacji technicznej na wykresie. Najbliższym oporem dla kontraktu terminowego na WIG20 powinny być okolice 2500pkt. Poprawa nastrojów na rynkach pozytywnie wpływa również na notowania złotego, który i tak jest ostatnio bardzo silny względem walut regionu. Kurs EURPLN zszedł dziś w okolice wsparcia w okolicach 4,18 i póki co rynek został powstrzymany. Kolejny opór wypada w okolicach 4,15. Polska waluta prezentuje się również korzystnie względem dolara – kurs USDPLN znajduje się nadal poniżej 3,10. Wczorajsze minutes z posiedzenia FOMC okazały się być mniej gołębie niż przypuszczano dlatego notowania złotego mogą się jeszcze skorygować do końca roku.

Jeśli chodzi o wydarzenia makroekonomiczne to dziś najważniejsze były posiedzenie Banku Anglii i odczyt liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Bank Anglii zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił nic w swojej polityce monetarnej. Liczba zasiłków dla bezrobotnych wyniosła aż 374tys. jednak jest to efekt przetworzenia zaległych wniosków z Kalifornii, gdzie wcześniej przez 4 tygodnie zepsuty był system komputerowy. W tej sytuacji do poprzednich 4 odczytów można dodać po 8 tys. Kolejna 1/3 wzrostu, a zatem 22 tys., to efekt zgłoszeń po zasiłek pracowników firm utrzymujących się z kontraktów rządowych. Dlatego dane wcale nie są złe, choć przeciągający się shutdown może mieć coraz większy wpływ na rynek pracy.

Jutro w kalendarium brak istotnych pozycji. Cały czas tematem numer jeden będą rozmowy budżetowe w USA. Warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt październikowego indeksu Uniwersytetu Michigan o godzinie 15.55. Później czekają nas wystąpienia członków FED, przemówią Jerome Powell i Eric Rosengren.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Adamkiewicz, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane