Mała hybryda w Zawoi

  • Anna Pronińska
11-12-2013, 00:00

W PPP nie wyszła szkoła ani oczyszczalnia. Gmina sięgnie więc po obligacje i unijną dotację, ale z... PPP w tle.

Mimo niepowodzeń w mierzeniu się z formułą partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) niewielka gmina Zawoja z Małopolski nie składa broni. Właśnie ogłosiła wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Budownictwa Zawoja drugie postępowanie na uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy. W pierwszym nie było chętnych. Tym razem inwestycja może być dofinansowana z pieniędzy unijnych.

— Składamy wniosek do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i mamy realną szansę otrzymać dofinansowanie do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Województwo ma do rozdysponowania 400 mln zł w ramach funduszu spójności (priorytet gospodarka wodno-ściekowa), a wielu chętnych nie ma. Nie stać nas na samodzielną realizację zadania. Tegoroczny budżet gminy wynosi 25 mln zł, a inwestycja szacowana jest na 49 mln zł — mówi Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi.

Gminy nie stać nawet na obowiązkowy wkład własny, dlatego chce połączyć przedsięwzięcie z PPP w trybie koncesji. Zadaniem partnera będzie projektowanie, budowa, sfinansowanie i zarządzanie siecią wodno-kanalizacyjną. Wkładem partnera publicznego będą działki pod inwestycję.Obecnie gmina ma ponad 7 km kanalizacji, a plan zakłada budowę 65 km zbiorczej sieci kanalizacyjnej. Partner prywatny będzie musiał także zbudować oczyszczalnię ścieków w Skawicy, zmodernizować ujęcie wody w Zawoi Czatoże i zbudować ujęcia wód podziemnych. Będzie zarabiał na opłatach pobieranych od użytkowników sieci wodno-kanalizacyjnej przez okres zawarty w umowie.

— Projekty sektora wodno- -kanalizacyjnego są trudne. Partnerzy prywatni wejdą w taki projekt tylko wówczas, gdy widzą realną szansę zwrotu z inwestycji w określonym horyzoncie czasowym, a o to trudno bez dopłat podmiotu publicznego. Być może hybrydowy charakter inwestycji przełamie trudności, z jakimi borykała się gmina, ale to będzie można powiedzieć dopiero po szczegółowej analizie projektu i reakcji rynku — mówi adwokat Tomasz Korczyński, współkierujący praktyką PPP w kancelarii Dentons.

Firmy zainteresowane udziałem w postępowaniu mogą składać wnioski do 27 stycznia. Kryteriami udzielenia zamówienia będą m.in. termin wykonania robót, poziom proponowanych stawek czy podział zadań i ryzyka. Na pewno gmina nie wróci już do budowy, przebudowy i modernizacji kilku szkół w PPP. W pierwszym postępowaniu zainteresowane firmy nie złożyły ofert, bo wójt nie dostał absolutorium. Teraz wraca do projektu, ale zrealizuje go z pieniędzy uzyskanych z emisji obligacji komunalnych. Ma na to 13 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Mała hybryda w Zawoi