Mała przedsiębiorczość stawia na rozwój

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 21-02-2017, 22:00

Firmy MSP chcą więcej inwestować. Mają im w tym pomóc pieniądze z UE.

Najnowszy raport „Barometr EFL”, który informuje o sytuacji finansowej przedsiębiorstw, pokazuje, że z początkiem nowego roku nastąpiła znacząca poprawa nastrojów w sektorze małych i średnich firm. Cieszy również fakt, że sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o ponad 11 proc. rok do roku, a produkcja przemysłowa o 9 proc. rok do roku.

— Nie tylko został zatrzymany trend spadkowy, z którym mieliśmy do czynienia w trzech kwartałach ubiegłego roku pod rząd. Ale też widoczny jest powrót przedsiębiorców do inwestowania— odsetek firm przewidujących zwyżki inwestycji jest najwyższy od ponad roku — zaznacza Radosław Kuczyński, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). W pierwszym kwartale tego roku wynik „Barometru EFL” wyniósł 57,1 pkt. wobec 53,1 pkt. rok wcześniej.

— W związku z tymi danymi spodziewamy się ożywienia polskiej gospodarki w tym roku. Jego głównymi determinantami będą rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i właśnie odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału — prognozuje prezes EFL. Wzrósł ponadto odsetek firm spodziewających się przyspieszeniadynamiki sprzedaży — do 18,3 proc. w pierwszym kwartale tego roku wobec 14,8 proc. w czwartym kwartale 2016 r., a także prognozujących wyższą płynność finansową (do 13,5 proc. z 10,3 proc). Spadł natomiast odsetek przedsiębiorstw oczekujących większego zastrzyku gotówki — o 4,5 pkt. do 17,1 proc. — Należy pamiętać, że wynik Barometru EFL bazuje na subiektywnych opiniach przedsiębiorców na temat ich planów inwestycyjnych i rozwoju ich firm w danym kwartale. W związku z tym na ich odpowiedziach mogły zaważyć m.in. spływające dane mikro- oraz makroekonomiczne oraz prognozy analityków, które ostatnio są coraz bardziej optymistyczne — zauważa Radosław Kuczyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu