Malarstwo w Operze Narodowej

Puls Biznesu
opublikowano: 24-05-2018, 22:00
aktualizacja: 24-05-2018, 23:09

Do 30 czerwca 2018 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można zwiedzić dwie wystawy. Przestrzeń Galerii Opera wypełniają płótna Teresy Pągowskiej.

Do 30 czerwca 2018 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej można zwiedzić dwie wystawy. Przestrzeń Galerii Opera wypełniają płótna Teresy Pągowskiej. Jej twórczość stanowi istotę szczerości. Gdy artystka się wypala, nie brnie w to, co znane i sprawdzone. Sięga po nowe. Ale i stare, i nowe przesiąknięte jest nią samą. Powodem, przeżyciem, emocją i prawdą. Prawdą o niej samej. I „stare”, i „nowe” można zobaczyć w Galerii Opera, m.in. oleje z lat 60., obrazy z lat 70. i 80., a także prace z cyklu „Zwierzęta” powstałe w latach 90. ubiegłego wieku. Ponadto — kilkadziesiąt rysunków. Galeria czynna jest dla widzów godzinę przed rozpoczęciem spektakli i w trakcie przerw. Dla pozostałych gości — od czwartku do soboty. Wstęp wolny.

Natomiast w Salach Redutowych Teatru Wielkiego — Opery Narodowej, z okazji 80. urodzin Jerzego Skolimowskiego, zaprezentowano wybór kilkudziesięciu obrazów i grafik z ponad 40-letniego dorobku malarskiego mistrza. Jerzy Skolimowski wyreżyserował ponad 20 filmów, m.in. „Start” („The Departure” 1967 — zdobywca Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie) i „Essential Killing” (Grand Prix jury na Festiwalu w Wenecji w 2010, nagroda za najlepszy film na Festiwalu w Mar del Plata oraz nagrody za najlepszy film i dla najlepszegoreżysera na Festiwalu w Gdyni). Jest również cenionym malarzem. Brał udział w Biennale w Wenecji, swoje prace wystawiał w Europie i Stanach Zjednoczonych. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

W maju wystawa czynna jest tylko dla widzów spektakli, w czerwcu — dostępna dla wszystkich w środy, czwartki i piątki. Wstęp wolny.

Premiera kolekcji Montblanc Meisterstück Le Petit Prince

7 maja 2018 r., w 75 rocznicę wydania przypowieści filozoficznej „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, miała miejsce polska premiera limitowanej kolekcji Montblanc Meisterstück Le Petit Prince. Spotkanie w Galerii 3ONE33 w Warszawie — dawnej pracowni światowej sławy rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, a później Zofii Wolskiej — otworzył Camilo Daza-Tapia, dyrektor Montblanc na Europę. Zaprezentowano kolekcję złożoną z pióra wiecznego, pióra kulkowego i długopisu, ozdobionych elementami graficznymi z oryginalnych ilustracji książki. Na korpusach i skuwkach instrumentów piśmiennych Meisterstück umieszczono motyw stylizowanej głowy Lisa, którego oswoił Mały Książę.

Główni bohaterowie — Mały Książę i Lis — są obecni także na złotych stalówkach piór wiecznych. Wszystkie instrumenty piśmienne, wchodzące w skład kolekcji, wykonano w manufakturze w Hamburgu.

Stocznia Conrad: Wodowanie „Wędrowca”

Gdańska stocznia Conrad zwodowała 40-metrowy superjacht motorowy Conrad C133 Viatoris (łac. Wędrowiec). To największy jacht motorowy zbudowany w Polsce z przeznaczeniem do przekazania armatorowi jako w pełni wyposażony. Wodowanie odbyło się 9 maja 2018 r. Wykorzystano dok pływający firmy Baltic Engineering, działającej w rejonie byłej Stoczni Gdańskiej. Jacht zbudowano na zamówienie „powracającego” klienta, który od 2010 r. jest właścicielem mniejszego jachtu ze stoczni Conrad. Nowa jednostka została zaprojektowana jako wypornościowy jacht o stalowym kadłubie z aluminiową nadbudówką, przez brytyjskie biuro Reymond Langton Design i holenderskie biuro Diana Yacht Design, natomiast projekt wnętrz wykonało własne biuro projektowe stoczni Conrad we współpracy z klientem. Jacht spełnia standardy jakościowe północnoeuropejskich stoczni jachtowych i obowiązujące normy bezpieczeństwa Lloyd's Register i MCA.

Apart: nowy salon w Galerii Mokotów

W warszawskiej Galerii Mokotów od 17 kwietnia działa salon Apartu z zegarkami ponad 20 marek, w tym: Hublot, Panerai, Cartier, Vacheron Constantin, A. Lange&Söhne, Jaeger-LeCoultre, IWC, Zenith, Breitling, Baume&Mercier, Albert Riele, Maurice Lacroix, Edox, Bergstern. Na otwarciu salonu, zajmującego ponad 300 mkw., pojawiły się gwiazdy i koneserzy zegarmistrzostwa, m.in. scenograf Allan Starski z żoną Wiesławą, choreograf Agustin Egurrola i projektantka mody Teresa Rosati. Czasomierze od lat fascynują Piotra Rączyńskiego, prezesa i właściciela spółki Apart, obecnego podczas inauguracji działalności salonu. Już wiele lat temu zainteresował się tradycjami szwajcarskich manufaktur i zegarki stały się jego pasją. To dzięki jego zabiegom czasomierze renomowanych światowych marek pojawiły się w salonach jubilerskich Apartu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu