Małe firmy dostaną wsparcie na ekoinwestycje

opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Ruszyła druga edycja programu PolSEFF. Do wzięcia 200 mln EUR na ekokredyty i 60 mln zł na dotacje.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) uruchomił drugą edycję Programu Finansowania Rozwoju Zrównoważonej Energii w Polsce PolSEFF2. Program jest skierowany do małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą zainwestować w zmniejszenie zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla. Na sfinansowanie takich inwestycji EBOR przeznaczył 200 mln EUR w postaci linii kredytowej,którą będą oferować lokalne banki.

PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ:
PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ:
Projekty takie jak PolSEFF mają ogromne znaczenie dla długoterminowego rozwoju energii zrównoważonej w Polsce i są dobre dla biznesu — mówi Grzegorz Zieliński, dyrektor EBOR w Polsce. [
Marek Wiśniewski

Jako pierwszy do inicjatywy przyłączył się BNP Paribas Polska. Niedługo mogą dołączyć kolejne. Nowością w tej edycji jest udział Narodowego Fundu-szu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Fundusz przekaże premie inwestycyjne w formie dotacji w ramach swojego nowego programu „Poprawa efektywności energetycznej, część 4, Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach”, który został powiązany z PolSEFF2. Na ten cel NFOŚiGW przeznaczył 60 mln zł.

Dotacje będą wypłacane firmom po realizacji inwestycji w ramach PolSEFF2 albo innych projektów finansowanych z kredytów udzielonych przez banki, które podpisały z NFOŚiGW umowę (BNP Paribas Polska, Idea Bank, BOŚ Bank, BPS). Warunkiem jest także osiągnięcie założonego efektu ekologicznego. Dotacja wyniesie 10 proc. wartości kredytu, jeśli efekt energetyczny sięgnie co najmniej 20 proc.

Maksymalna wysokość dotacji to 15 proc. wartości kredytu. Kredyty w ramach PolSEFF2 mają być przeznaczone na finansowanie inwestycji związanych z wymianą lub modernizacją m.in. układów grzewczych, chłodniczych i elektrycznych. Druga edycja programu PolSEFF została opracowana, bazując na sukcesie pierwszej, w ramach której zrealizowano ponad 2 tys. projektów inwestycyjnych o łącznej wartości finansowania 180 mln EUR. Dzięki inwestycjom zrealizowanym w ramach pierwszej edycji polskie firmy zmniejszyły roczne zużycie energii o 342 GWh i zredukowały emisję CO 2 o 102 tys. ton rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane