Małe firmy nie wierzą w koniec kryzysu

IT
opublikowano: 15-09-2009, 00:00

Nastroje małych i średnich firm są kiepskie, choć wyniki finansowe nie są złe.

Nastroje małych i średnich firm są kiepskie, choć wyniki finansowe nie są złe.

Przedsiębiorcom nie jest do śmiechu. Wskaźnik nastrojów małych firm zbadany przez Skaner Sektora MŚP (opracowany przez firmę KerallaResearch wyniósł minus 61 punktów. Z sondażu wynika, że największy wpływ na humor przedsiębiorców miała ich ocena ostatnich miesięcy w krajowej gospodarce. Nieco więcej optymizmu kryje się w ich ocenie własnych firm. Aż 23 proc. z nich spodziewa się, że w najbliższych miesiącach gospodarka Polski pogrąży się, zaś 28 proc. uważa, że nic się nie zmieni. Co piąty przebadany przedsiębiorca spodziewa się jednak poprawy sytuacji gospodarczej kraju.

Ogromna większość, bo aż 82 proc. firm, przyznaje, że wyhamowanie gospodarki odbiło się negatywnie na ich branży. Dla 47 proc. z nich ten negatywny wpływ był bardzo dotkliwy.

Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, do małych przedsiębiorców kryzys dociera później, ale uderza w nich dużo mocniej niż w gigantów rynku.

— Każdy sygnał o pogłębiającym się bezrobociu czy wzroście cen benzyny odbija się na nastrojach i interesach małych i średnich przedsiębiorców. Zima, niestety, nie zwiastuje poprawy sytuacji. Problemy będą mieli zwłaszcza budowlańcy — mówi Jerzy Bartnik.

Jego zdaniem powodów do trosk firmom z grupy MŚP dostarczają też banki i brak alternatywy na wsparcie finansowe. Nawet najdrobniejsze kłopoty z płynnością firmy czy jej kontrahenta często stawiają przedsiębiorcę pod ścianą. Mali przedsiębiorcy nie wierzą również analitykom wieszczącym koniec kryzysu.

— Dla mnie ekonomia przestała być nauką. Prognozy i badania są mało wiarygodne. Mamy już dość gadających głów analityków, którzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje słowa, które najczęściej albo się nie sprawdzają, albo są co najmniej dalekie od prawdy — mówi Jerzy Bartnik.

Przebadani przez Skaner Sektora MŚP przedsiębiorcy zgadzają się z nim. Aż 77 proc. z nich nie spodziewa się w tym roku poprawy sytuacji gospodarczej na świecie. Prawdziwych pesymistów, czyli tych, którzy twierdzą, że tłuste lata zaczną się 2011 albo jeszcze później, jest 27 proc. Optymistów jest jeszcze mniej. Tylko 17 proc. przedsiębiorców wierzy, że los odmieni się wiosną przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu