Małe firmy rozwijają innowacje z pomcą ARP

opublikowano: 10-04-2018, 22:00

W Polsce działają prawie 2 mln firm. Większość to mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które wypracowują ponad 50 proc. wartości PKB i mają 30-procentowy udział w eksporcie.

Niestety tylko co czwarta firma w kraju ponosi nakłady na innowacje, a to zaledwie 55 proc. średniej unijnej. Wśród często wymienianych barier inwestycyjnych pojawia się brak dostępnych źródeł finansowania i niewielka skłonność do ponoszenia ryzyka przez przedsiębiorców. Agencja Rozwoju Przemysłu postanowiła zaradzić tej sytuacji. W 2017 r. spółka uruchomiła specjalne instrumenty wsparcia dla małych i średnich firm, ze szczególnym uwzględnieniem tych innowacyjnych — pierwszym ich beneficjentem była firma Ermax z Dąbrowy Górniczej, która pozyskane 2 mln zł przeznaczyła na modernizację linii produkcyjnej do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Z myślą o mikro-, małych i średnich firmach, ARP realizuje także unijny program Sieć Otwartych Innowacji (SOI), poświęcony finansowaniutransferu technologii w postaci patentów, licencji, know-how oraz wzorów użytkowych — nabór do konkursu jest cykliczny, minimalna wartość kosztów kwalifikowanych projektu to 100 tys. zł, maksymalna 4 mln.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również pożyczki „dla kosmosu”. Z niedawno uruchomionych pieniędzy skorzystały firmy Adapronica i Jakusz (łączna wartość 3,9 mln zł), które dzięki finansowaniu będą mogły zakończyć kontrakty z Europejską Agencją Kosmiczną. Wniosków o finansowanie pojawia się coraz więcej, przedsiębiorcy cenią elastyczne podejście do każdego projektu — ARP nie działa na podstawie prawa bankowego i nie zamyka się na żaden sektor. Właściciele firm widzą również zalety w możliwości stabilnego finansowania kapitału obrotowego. Od 2005 r. spółka przeznaczyła na wsparcie przedsiębiorstw ponad 4,5 mld zł, największa pożyczka wyniosła 1,5 mln zł, a najmniejsza 150 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Małe firmy rozwijają innowacje z pomcą ARP