Małe i średnie firmy w dobrej kondycji

opublikowano: 03-08-2015, 22:00

Kondycja małych i średnich przedsiębiorców się poprawia — wynika z najnowszego odczytu „Barometru EFL”, wskaźnika przygotowywanego na podstawie badania 600 firm, przeprowadzonego przez instytut Keralla Research na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL).

Wskaźnik może przyjmować wartość od 0 do 100, przy czym wyniki powyżej 50 pkt świadczą o warunkach sprzyjających wzrostowi firm, a poniżej 50 pkt oznaczają negatywny kierunek zmian. W trzecim kwartale może on sięgnąć 60,3 pkt, podczas gdy w drugim wynosił 59,7 pkt, a w pierwszym 54,3 pkt. Przy tym jego wartość w odniesieniu do mikrofirm jest niższa (57,4 pkt) niż dla małych i średnich firm (61,8 pkt). Największy wpływ na wysokość wskaźnika wśród 4 badanych obszarów (sprzedaż, płynność finansowa, zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne i inwestycje w środki trwałe), ma prognozowana przez firmy regeneracja płynności finansowej. Więcej firm zgłasza też zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Jeśli chodzi o branże — najlepsza koniunktura jest u producentów i w budownictwie, a w III kwartale intensywnie rozwijać się będą także przedsiębiorcy prowadzący hotele i działalność gastronomiczną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Małe i średnie firmy w dobrej kondycji