Małe i średnie spółki zapominają o korekcie

Artur Szymański
21-03-2007, 00:00

Główne indeksy warszawskiej giełdy nadal zależą od koniunktury na rynkach zachodnich. Uniemożliwiły one kontynuację marszu w górę indeksu największych polskich spółek. WIG20 cofnął się wczoraj prawie o 15 pkt. Cieszy za to, że małe i średnie spółki odrobiły już straty po tąpnięciu, jakie przetoczyło się przez rynek po 26 lutym. Wczoraj indeksy mWIG40 (dawny MIDWIG) i sWIG80 (dawny WIRR) pobiły rekordy wszech czasów. Teraz wynoszą one odpowiednio 4474,70 pkt i 15 848,41 pkt.

Gdy przed południem indeksy niemieckie, francuskie i brytyjskie spadały, ich śladem poszedł barometr giełdowej koniunktury w Warszawie. Gdy Zachód ruszył do odrabiania strat, WIG20 ruszył tą samą ścieżką. Nie był to jednak mocny, znaczący ruch. Z technicznego punktu widzenia wtorkowa sesja nic nie wniosła do obrazu rynku. Odnotować jedynie można, że początkowy spadek WIG20 wyhamował dokładnie na poziomie poniedziałkowego minimum 3335 pkt, które stało się później odskocznią do odrabiania porannych zaległości. Ostatecznie wskaźnik kondycji największych spółek stracił na zamknięciu 0,44 proc.

WIG20 ma jeszcze bardzo długą drogę do rekordu wszech czasów. By go pobić, potrzebuje jeszcze wzrostu aż o 187,5 pkt, czyli o 5,6 proc. W opóźnieniu indeksu największych spółek do wskaźników firm mniejszej wielkości nie ma nic dziwnego. Tak jest zawsze. Po tym, jak 5 marca WIG20 osiągnął lokalny dołek, jego wartość wzrosła dopiero o 5,7 proc. W tym samym czasie sWIG80 odbił aż o 13,6 proc. Zajęło mu to zaledwie dziesięć sesji. Ani jedna nie zakończyła się na minusie. Optymizm spekulantów jest tak wielki, że aż niebezpieczny.

Artur Szymański

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Małe i średnie spółki zapominają o korekcie