Maleją szanse na szybkie zniesienie wiz do USA dla Polaków

PAP
opublikowano: 27-05-2009, 20:15

Opóźnia się włączenie Polski do programu ruchu bezwizowego do USA - dzięki któremu bez wiz podróżują już obywatele nawet takich krajów jak Czechy, Łotwa i Słowacja - i to wskutek opieszałości jednej z  agend rządu amerykańskiego.

Dzięki uchwalonej w 2007 r. ustawie Kongresu wizy nie obowiązują już obywateli krajów, które zeszły poniżej progu 10 procent odmów wizowych (poprzedni wynosił 3 procent).

Polska nie zeszła poniżej tego progu, ale się poważnie do niego zbliżyła - w ub.r. odsetek odmów spadł do 13,8 procent i przewidywano, że w miarę coraz mniejszego zainteresowania przyjazdami do USA w celach zarobkowych, zejdzie poniżej 10 procent w ciągu roku do dwóch lat.

Jednak od 1 lipca maksymalny odsetek odmów najprawdopodobniej powróci, choć na szczęście tymczasowo, do poprzednich 3 procent - a więc będzie dużo trudniejszy do osiągnięcia - na podstawie poprawki do wspomnianej ustawy z 2007 r. wprowadzonej z inicjatywy demokratycznej senator Dianne Feinstein, głównej przeciwniczki programu znoszenia wiz.

Poprawka ta mówi, że próg 3 procent musi zostać ponownie przywrócony 1 lipca tego roku, jeżeli amerykańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju nie wprowadzi do tego czasu tzw. biometric air exit system, czyli rejestracji osobowych danych biometrycznych osób wyjeżdżających z USA drogą lotniczą.

Jak powiedział nowojorskiemu "Nowemu Dziennikowi" radca z ambasady RP w Waszyngtonie Paweł Kotowski, "wiadomo już, że Amerykanie nie wprowadzą do tego czasu tego systemu rejestracji na lotniskach".

Z drugiej strony, próg 10 procent ma wrócić automatycznie, kiedy Ministerstwo Bezpieczeństwa Kraju wprowadzi w końcu system rejestracji danych i nie będzie do tego potrzeba nowej ustawy Kongresu.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi, ale ponieważ rzecz dotyczy bezpieczeństwa ruchu lotniczego - a głównie jego ochrony przed terroryzmem - można mieć nadzieję, że system zostanie w niedługim czasie wprowadzony i wspomniany próg 10 procent, łatwiejszy do osiągnięcia dla Polski, zostanie niejako "odwieszony".

Eksperci, na których powołuje się "Nowy Dziennik", są wszakże raczej pesymistami i twierdzą, że zniesienie wiz dla Polaków nie nastąpi szybko.

Tomasz Zalewski (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Maleją szanse na szybkie zniesienie wiz do USA dla Polaków