Maleje liczba upadłości

opublikowano: 12-03-2014, 00:00

W lutym upadło 65 firm. Miesiąc wcześniej bankrutów było o 12,2 proc. więcej — podaje KUKE.

Wśród 65 lutowych bankrutów 45 działało w formie spółek prawa handlowego, a 20 stanowiły jednoosobowe działalności gospodarcze — wynika z komunikatu KUKE. Liczba upadłości wśród tych ostatnich w ciągu miesiąca wzrosła o 25 proc. Natomiast liczba upadłości wśród spółek prawa handlowego od czterech miesięcy utrzymuje się na ok. 30 proc. niższym poziomie niż w ciągu ostatnich dwóch lat. Zdaniem KUKE, to znak, że polska gospodarka wychodzi z zeszłorocznego spowolnienia szybciej, niż się spodziewano.

W lutym na pierwszym miejscu pod względem natężenia upadłości była branża budowlana, ale spadło ono w ciągu miesiąca z 3,53 proc. do 3,45 proc. Kolejne miejsce zajmuje branża związana z produkcją pozostałego sprzętu transportowego, ale wynika to ze stosunkowo małej liczby firm funkcjonującej na rynku, a nie z rosnącej liczby upadłości. Na trzecim miejscu jest branża związana z działalnością finansową i ubezpieczeniową, gdzie natężenie upadłości w ciągu miesiąca spadło z 2,16 proc. do 1,98 proc. To oznacza, że popyt na usługi pośrednictwa finansowego jest wciąż niski, ale można spodziewać się poprawy koniunktury w tej branży razem z powrotem koniunktury w gospodarce. Dalej mamy produkcję mebli, której problemy należą już jednak do przeszłości, głównie dzięki eksportowi. Analitycy KUKE zauważają, że perspektywy tej branży są również obiecujące, szczególnie w kontekście ożywienia w branży budowlanej. Najmniejsze natężenie upadłości odnotowano wśród firm z branży farmaceutycznej oraz branży związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej.

Rok temu, w lutym 2013 r., największe natężenie upadłości występowało w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją, budownictwa i produkcji mebli. W ciągu roku największy wzrost tego natężenia pojawił się w branży produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, produkcji maszyn i urządzeń, magazynowaniu i działalności pocztowej oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną i gaz.

KUKE szacuje, że w całym 2014 r. liczba upadłości może wynieść ok. 839 wszystkich przedsiębiorstw, czyli 5,3 proc. mniej niż w 2013 r. Zaznacza jednak, że prognozy mogą zostać obniżone, w związku z trendem spadku liczby upadłości spółek prawa handlowego.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane