Malezja rezygnuje z projektów inwestycyjnych finansowanych przez Chiny

  • PAP
opublikowano: 21-08-2018, 10:59

Premier Malezji Mahathir Mohamad powiedział we wtorek dziennikarzom w Pekinie, że jego kraj zrezygnował z wielomiliardowych projektów inwestycyjnych finansowanych przez Chiny.

Jego wypowiedź omówiła malezyjska agencja prasowa Bernama. Mahathir oświadczył, że zarówno prezydent Chin Xi Jinping, jak i premier Li Keqiang rozumieją powody, dla których strona malezyjska zdecydowała się na takie posunięcie i "akceptują je".

Agencja AP pisze, że chodzi o budowę linii kolejowej - projekt oszacowany na 20 mld USD - oraz o dwa projekty energetyczne (2,3 mld USD). Realizacja tych projektów została zawieszona do czasu renegocjacji.

Mahathir powiedział, że są to projekty, na które Malezji nie stać i których kraj obecnie nie potrzebuje. Podkreślił, że realizację tych projektów można będzie wznowić w przyszłości, ale obecnie Malezja koncentruje się na redukcji długu. "Przy tym zadłużeniu, jeśli nie będziemy ostrożni, możemy stać się bankrutem" - ostrzegł, zarzucając "głupotę" swojemu poprzednikowi Najibowi Razakowi, oskarżonemu obecnie o korupcję na wielką skalę.

Premier przyznał, że Malezja będzie musiała zapłacić znaczne kary za wycofanie się z tych projektów. Trzeba też będzie ustalić "dokąd trafiły pieniądze zapłacone już za realizację tych projektów" - powiedział.

Chodzi o projekty w ramach lansowanej przez Chiny Inicjatywy Pasa i Szlaku, obejmującej budowę portów, linii kolejowych i innych elementów infrastruktury w całej Azji. Wiele z tych projektów jest realizowanych przez chińskich wykonawców, a finansowanie zapewniają kredyty udzielane przez państwowe banki chińskie. Inicjatywa Pasa i Szlaku ma na celu stymulację międzynarodowego handlu poprzez rozwój korytarzy transportowych, łączących Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki. Stała się ona sztandarowym projektem polityki zagranicznej prezydenta ChRL Xi Jinpinga.

93-letni Mahathir został zaprzysiężony w maju na premiera. Kierował już krajem jako premier przez ponad dwie dekady, w latach 1981-2003. Pod jego rządami Malezja rozwinęła się gospodarczo. Po wyborczej wygranej w tym roku Mahathir obiecał renegocjację niektórych umów z Chinami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu