Małgorzata Zaleska kandydatką na prezesa GPW

KA, KŁ, Bloomberg
opublikowano: 07-01-2016, 11:31

Małgorzata Zaleska jest kandydatką Ministerstwa Skarbu Państwa na nowego prezesa GPW - poinformował na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami minister skarbu Dawid Jackiewicz.

- Spośród wielu osób, które braliśmy pod uwagę, ta wydaje się najlepiej gwarantować spokojne funkcjonowanie giełdy i sprostanie ambitnym wyzwaniom dotyczącym rozwoju polskiego rynku kapitałowego - powiedział Jackiewicz.

Zobacz więcej

Małgorzata Zaleska

Krystian Maj/FORUM

Minister dodał, że w ciągu kilkunastu dni zorganizowana zostanie konferencja, na której zostaną przedstawione plany dotyczące rozwoju giełdy.

- W moim przekonaniu kierowanie jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce jest zaszczytem i wyzwaniem. Roli GPW nie sposób przecenić. Bez giełdy rynek kapitałowy w zasadzie nie mógłby funkcjonować – mówi Małgorzata Zaleska.
 
Przyszła szefowa GPW zaznacza, że dla dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego potrzebna jest współpraca i wsłuchanie się w głosy osób z rynku.
 
- Bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, by giełda była postrzegana jako krwiobieg polskiej gospodarki i miejsce bezpiecznych inwestycji – dodaje Małgorzata Zaleska.

Nowego prezesa GPW powoła walne zgromadzenie giełdy, zwołane na 12 stycznia. Zaleska zastąpić ma na tym stanowisku Pawła Tamborskiego, który w grudniu podał się do dymisji.

Małgorzata Zaleska jest profesorem nauk ekonomicznych. W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych. W latach 2007-2009 piastowała stanowisko prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, była także członkiem zarządu International Association of Deposit Insurers oraz przewodniczącą Grupy Badawczej European Forum of Deposit Insurers. W 2009 r. została powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stanowisko członka zarządu NBP i funkcję tę pełniła do połowy 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA, KŁ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu