Mali dadzą dużo zarobić

  • Michał Błasiński
opublikowano: 03-07-2013, 00:00

Analitycy wskazali akcje, które ich zdaniem wyróżnią się w drugiej połowie roku

Wydarzenia z końcówki czerwca popsuły humory inwestorom. WIG20 runął pod naporem podaży, głównie ze strony inwestorów zagranicznych, którzy ewakuowali się jednocześnie z polskich obligacji i złotego. Nie wszystko jednak stracone — przekonują analitycy, którzy okazji inwestycyjnych radzą szukać wśród mniejszych firm. Indeksów mWIG40, sWIG80 i WIG-Plus korekta nie ominęła, ale to — zdaniem specjalistów — stwarza szanse na okazyjne zakupy.

Atrakcyjne maluchy

Jedną z polecanych spółek jest Work Service, firma działająca jako agencja zatrudnienia i świadcząca usługi HR.

„Doceniamy współpracę nawiązaną z funduszem PineBridge. Pozwoliło to zdobyć kapitał na przyspieszenie ekspansji i wzmocnienie pozycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Internecie” — uzasadniają analitycy DM Banku BPS, którzy radzą też zwrócić uwagę na Mo- Bruk, zajmujący się gospodarką odpadami.

„Uważamy, że obecna kapitalizacja Mo-Bruku może nie uwzględniać przyszłych projektów inwestycyjnych, które w znacznej części są finansowane z dotacji oraz po części z emisji obligacji” — oceniają analitycy.

W pokrewnej branży działa Krynicki Recykling, którego akcje rekomendują nie tylko eksperci DM BPS, ale także Ipopemy Securities. Ich zdaniem, potencjał spółki drzemie w najnowocześniejszym w Europie zakładzie uzdatniania stłuczki szklanej. Krynicki może też skorzystać na wprowadzeniu ustawy śmieciowej. Relpol, polecany przez DM BDM, ma natomiast skorzystać na niższych cenach surowców (dla spółki, produkującej przekaźniki elektromagnetyczne, ważna jest m.in. cena miedzi), a także na osłabieniu złotego, bo większość produkcji trafia na eksport. Analitycy biura za wciąż niedowartościowane, choć ponadprzeciętnie ryzykowne, uważają akcje Polnordu. Jak podkreślają, otoczenie dla deweloperów systematycznie się poprawia.

Eksperci DM IDM SA zwracają natomiast uwagę na Enel-Med, po którym oczekują poprawy wyników (ostatnio nie były najlepsze) i tego, że podobnie jak inne mniejsze spółki z branży, firma rychło stanie się obiektem przejęcia.

Zdrowa branża

Pomimo dynamicznych zwyżek pewniakiem analityków pozostaje trio zajmujące się hurtową dystrybucją leków — Pelion, Neuca i Farmacol. Na te spółki wskazali zarówno eksperci BM Banku BGŻ, jak i DM IDMSA.

„Pelion zbiera owoce udanej restrukturyzacji. Spodziewamy się, że poprawi wyniki finansowe w drugiej połowie roku. Cieszy nas spadający poziom długu netto” — oceniają specjaliści DM IDMSA. Pochwały zebrała również Neuca, której wycena od początku roku skoczyła o 78 proc. Analitycy BM Banku BGŻ zwracają uwagę, że akcje są notowane z dyskontem do średniej branżowej zarówno dla spółek polskich, jak i zagranicznych.

„W tym roku w wynikach będzie widać efekty restrukturyzacji, które zrównoważą straty związane z kolejną obniżką marży na lekach refundowanych (około 20 mln zł). Oprócz tego, do poprawy wyników przyczyni się wysokorentowny segment leków sprzedawanych pod markami własnymi” — dodają eksperci BM Banku BGŻ.

Pomoże tańszy pieniądz

Ciekawe spółki, zdaniem ekspertów, można znaleźć też w branży usług finansowych. Rekordowo niskie stopy procentowe to wymarzone środowisko dla Magellana — podkreślają analitycy BM BGŻ, którzy zwracają uwagę, że 80 proc. portfela aktywów finansowych (754 mln zł) to instrumenty oparte na stałym oprocentowaniu. Z drugiej strony 72 proc. zobowiązań finansowych (527 mln zł) to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu. Analitycy szacują, że tylko spadek kosztów finansowania powinien poprawić tegoroczny zysk netto spółki o 4-5 mln zł. DM IDMSA wyróżnił natomiast papiery firmy z portfela Leszka Czarneckiego.

„Spodziewamy się, że Getin Holding pokaże dobre wyniki w nadchodzących kwartałach. Jest to jeden z niewielu banków, które mogą pokazać wzrost zysku netto w 2013 r. Spółkę wyróżnia znakomity organiczny wzrost biznesu oraz atrakcyjna wycena” — oceniają eksperci DM IDMSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy