Mali gracze urosną dzięki UE

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 17-10-2017, 22:00

90 start-upów z województwa Polski Wschodniej otrzymało unijne dofinansowanie na rozwój biznesu.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) rozstrzygnęła trzynastą, czyli już ostatnią rundę naboru dotacyjnego w ramach poddziałania 1.1.2 programu Polska Wschodnia („Rozwój start-upów”). Dotacje na łączną kwotę blisko 70 mln zł przyznała aż 90 spółkom. Dzięki wsparciu młode firmy będą dalej rozwijać realizowane przedsięwzięcia. Chodzi o takie projekty, jak m.in. system rozwieszania lin pomiędzy konstrukcjami słupów wysokiego napięcia, chłodząco-grzejący termoblok laboratoryjny na probówki czy platformę do rekrutacji programistów.

Dotacje sfinansują również budowę urządzenia do automatyzacji procesów tworzenia nowych leków i szczepionek, a także — oparty na algorytmach sztucznej inteligencji — system do sterowania bezzałogowymi pojazdami latającymi. Do konkursu mogli przystąpić tylko przedsiębiorcy, których projekty uzyskały pozytywną rekomendację platform startowych działających w trzech miastach: Białymstoku, Kielcach i Lublinie. Walczyli oni o dotacje w wysokości nawet 800 tys. zł. Zdaniem Adama Hamryszczaka, wiceministra rozwoju, większość start-upów, która nie znalazła się wśród zwycięzców naboru, w pewnym momencie i tak rozwinie się na rynku.

— Przedsiębiorcy otrzymali od platform startowych wsparcie w wielu aspektach, w tym m.in. doradcze w obszarze podatków, prowadzenia firmy, badań i rozwoju. Dzięki temu sprofilowali swoją działalność i uzyskali odpowiednią wiedzę biznesową. Na pewno zmodyfikują projekty i ponownie spróbują szans w biznesie, a może powrócą do platform w ramach kolejnej edycji programu. Wierzę, że wrócą do gry i odniosą sukces — mówi wiceminister rozwoju. Jak podkreśla, poddziałanie 1.1.2 POPW wypełniło lukę dotyczącą wsparcia innowacyjnych start-upów na wczesnym etapie ich rozwoju. Wcześniej przedsiębiorcy mogli liczyć na dotacje lub pożyczki.

— Nie było jednak konkretnego instrumentu dla młodych, przedsiębiorczych osób, oferującego znacznie wyższe wsparcie oraz szyty na miarę program inkubacji — konkluduje Adam Hamryszczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu