Mali przewidują, że nie będzie lekko

MBE, PAP
opublikowano: 11-04-2012, 00:00

Drobni przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia warunków prowadzenia firmy w I połowie 2012 r.

Ministerstwo Gospodarki (MG) spytało na początku roku przedstawicieli małych firm o ich prognozy gospodarcze dotyczące I połowy 2012 r., plany dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń.

Ponad połowa ankietowanych firm oceniła, że warunki prowadzenia działalności ulegną pogorszeniu w pierwszej połowie tego roku. Ankietowani narzekali też na przepisy prawa podatkowego. Ponad połowa ocenia je jako złe lub bardzo złe. I tych negatywnych ocen jest z roku na rok coraz więcej. Przedsiębiorcy przyznali w badaniu, że nie zamierzają zwiększać wynagrodzeń w I połowietego roku. Tylko 16 proc. planuje podwyższyć pracownikom pensję, a 56 proc. nie ma takich planów. 4 proc. respondentów przyznało, że chce zmniejszyć wynagrodzenie osób zatrudnionych w firmie. Co czwarty nie był w stanie określić, czy zmieni poziom płac.

Tylko niecałe 9 proc. firm przyznało, że zamierza w pierwszym półroczu 2012 r. zwiększyć liczbę pracowników.7 proc. przedsiębiorców planuje natomiast zmniejszyć zatrudnienie. 57 proc. nie przewiduje zmian w zatrudnieniu w pierwszej połowie 2012 r.

Co czwarty ankietowany eksporter ocenił, że w pierwszej połowie roku wartość eksportu zwiększy się w porównaniu z drugą połową roku 2011. Co trzeci uważał, że wielkość sprzedaży za granicę nie ulegnie zmianie, co piąty przewidujejej spadek. Co piątej firmie sprzedającej wyroby za granicę trudno było określić, czy wartość eksportu w nadchodzącym półroczu będzie większa czy mniejsza. Z badania MG wynika, że co trzeci ankietowany zamierza zwiększyć ceny, ale podobny odsetek firm nie planuje ich w ogóle zmieniać. Mniej niż co dziesiąty ankietowany ma w planach obniżkę cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu