Malmstrom: umowa handlowa UE z USA będzie zawarta w tym roku

opublikowano: 22-02-2019, 13:14

Unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstrom powiedziała, że transatlantycka umowa handlowa będzie zawarta do końca tego roku. Podkreśliła gotowość do szybkiej pracy w tej sprawie.

Malmstrom oczekuje, że dostanie w marcu zgodę państw Unii Europejskiej na rozpoczęcie negocjacji z USA w sprawie obniżenia ceł na dobra przemysłowe.

Zawarcie ostatecznego porozumienie jest spodziewane przed zakończeniem kadencji Komisji Europejskiej, czyli 31 października, powiedziała.

- Myślę, że stanie się to podczas obowiązywania obecnego mandatu – powiedziała Malmstrom. – Niczego nie opóźniamy – dodała.   

Strona europejska śpieszy się aby zaprezentować postęp we wprowadzaniu uzgodnień z USA zawartych siedem miesięcy temu, a dotyczących obniżenia barier w handlu transatlantyckim. Porozumienie z lipca ubiegłego roku pozwoliło odsunąć zagrożenie wprowadzenia przez USA ceł na europejskie auta i części zamienne w oparciu o ten sam argument bezpieczeństwa narodowego, który posłużył Amerykanom przy wprowadzeniu ceł na stal i aluminium .

Malmstrom powtórzyła stanowisko Unii Europejskiej, że jakakolwiek decyzja prezydenta USA wprowadzająca cła na europejskie auta naruszyłaby „handlowy pokój” w handlu transatlantyckim.

- Kiedy rozmawiamy nie powinniśmy wprowadzać ceł wobec siebie – podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy