Czytasz dzięki

Małopolscy radni zgodzili się na powołanie spółki, która skupi grunty pod fabrykę MAN-a

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 15:46

Radni województwa małopolskiego zgodzili się w poniedziałek na powołanie spółki Małopolskie Parki Przemysłowe, która zajmie się wykupem gruntów i ich przygotowaniem pod nową fabrykę ciężarówek koncernu MAN. Inwestycja ma powstać w Niepołomicach koło Krakowa.

Radni województwa małopolskiego zgodzili się w poniedziałek na powołanie spółki Małopolskie Parki Przemysłowe, która zajmie się wykupem gruntów i ich przygotowaniem pod nową fabrykę ciężarówek koncernu MAN. Inwestycja ma powstać w Niepołomicach koło Krakowa.

    Jak wyjaśnił wicemarszałek województwa Witold Śmiałek, pierwszym i najważniejszym zadaniem spółki będzie zrealizowanie zobowiązań przyjętych przez Małopolskę w związku z pozyskaniem niemieckiej inwestycji. Chodzi przede wszystkim o wykupienie 142 hektarów ziemi, a następnie odsprzedanie jej inwestorowi.

    W ramach przygotowania otoczenia inwestycji samorząd ma także przebudować wiadukt przy drodze wojewódzkiej nr 964 w Staniątkach oraz wesprzeć finansowo modernizację 800-metrowego odcinka ulicy Grabskiej w Myślenicach, która stanowi bezpośrednią drogę dojazdową do strefy inwestycyjnej.

    "Zobowiązania te muszą zostać zrealizowane w ekspresowych terminach, dlatego zarząd województwa zdecydował o utworzeniu podmiotu, który je zrealizuje" - podkreślił Smiałek.

    Województwo małopolskie wniesie do spółki 3,5 mln zł w gotówce oraz aport w postaci gruntów o wartości 3,4 mln zł. Drugi udziałowiec - spółka Krakowski Park Technologiczny zasili przedsięwzięcie kwotą 200 tys. zł.

    Część małopolskich radnych krytykowała pomysł powołania nowej spółki, uważając, że realizacją przyjętych zobowiązań może się zająć już istniejący podmiot - Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR). Ostatecznie jednak wszyscy radni obecni na poniedziałkowej sesji zagłosowali "tak". 

    Niemiecki koncern MAN zamierza zainwestować w nową fabrykę w Niepołomicach od 90 do 100 mln euro. W zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad 650 osób, a jego roczna produkcja wyniesie 15 tys. pojazdów. Pierwsze ciężarówki zjadą z taśm montażowych w połowie 2007 roku.

    Łączne wsparcie dla tej inwestycji ze strony polskiej wyniesie 52 mln zł i będzie udzielone w latach 2006-2008. Środki te będą pochodzić z grantu dla inwestora, z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem oraz z ulg lokalnych. W tym okresie przychody budżetu państwa z tytułu inwestycji MAN będą 3-krotnie wyższe niż polska pomoc i wyniosą ok. 156 mln zł.

    Firma MAN Nutzfahrzeuge AG jest europejskim producentem pojazdów użytkowych o masie całkowitej od 6 do 50 ton. W Polsce firma pojawiła przeszło 10 lat temu. W 1997 roku otworzyła fabrykę autobusów w Sadach pod Poznaniem, a w grudniu 1999 roku przejęła polskiego producenta ciężarówek - firmę ZS Star SA ze Starachowic. W zakładach tych obecnie zatrudnia około 3 tys. pracowników. Do tej pory MAN zainwestował w naszym kraju ponad 150 mln euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane