Małopolska i Andhra Pradesh będą współpracować w sektorze IT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-12-2005, 14:40

Województwo małopolskie będzie współpracować z indyjskim stanem Andhra Pradesh. W czwartek władze obu regionów podpisały "Deklarację o współpracy", kładącą największy nacisk na przedsięwzięcia gospodarcze w sektorze informatycznym.

Województwo małopolskie będzie współpracować z indyjskim stanem Andhra Pradesh. W czwartek władze obu regionów podpisały "Deklarację o współpracy", kładącą największy nacisk na przedsięwzięcia gospodarcze w sektorze informatycznym.

Zgodnie z dokumentem, który podpisali: marszałek województwa małopolskiego, Janusz Sepioł oraz minister Górnictwa i Geologii, Infrastruktury, Inwestycji i Technologii Informacyjnych  i Komunikacyjnych stanu Andhra Pradesh, P. Sabitha Reddy, strony zamierzają rozwijać wzajemną współpracę w zakresie rozwoju ospodarczego i wymiany handlowej, zwłaszcza w dziedzinie informatyki, poprzez założenie parku technologicznego IT w Małopolsce.

Wspieranie badań i rozwoju ma się odbywać poprzez wymianę informacji, doświadczeń i wiedzy przez ekspertów uczelni, instytucji badawczych i firm, głównie w dziedzinie informatyki, bio- i nanotechnologii. Przewidywana jest też współpraca edukacyjna pomiędzy wyższymi uczelniami dzięki praktykom i stażom studenckim oraz wymiana kulturalna.

"Jesteśmy pewni, że siła i zdolności informatyczne naszego stanu będą pomocne i przyczynią się rozwoju Małopolski" - oceniła P. Sabitha Reddy, dodając, że 45 proc. wartości całego eksportu tego indyjskiego regionu przypada na sektor informatyczny.

Zapowiedziała wsparcie jej rządu przy tworzeniu w Małopolsce parku technologicznego w oparciu o własne doświadczenia. Na terenie stanu Andhra Pradesh działa wiele takich przedsięwzięć w dwóch grupach: jako przedsięwzięcia publiczno-prywatne lub całkowicie prywatne.

Zdaniem marszałka Sepioła, podjęcie współpracy z tak odległym regionem jest odpowiedzią samorządu na zjawisko globalizacji. "Szczególnie w sektorze informatyki i wysokich technologii granice i kontynenty nie mają już znaczenia" - zaznaczył.

Razem z władzami samorządowymi stanu Andhra Pradesh, do Małopolski przyjechali przedstawiciele największych działających tam firm technologicznych. Przedstawiciel potentata informatycznego Tata Consultancy Services (TCS) zapowiedział już, że jego firma chce otworzyć w Polsce swoje centrum outsourcingowe, które zatrudniałoby około tysiąca pracowników. Inwestycja może zostać zlokalizowana w Krakowie lub jego najbliższej okolicy.

Stan Andhra Pradesh ze stolicą w Hyberabadzie, jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem Indii pod względem informatyki. W działających tam parkach technologicznych swoje siedziby lub oddziały mają największe światowe firmy sektora IT m.in.: Microsoft, Oracle, GE, Motorola, Nokia i Ericsson oraz najważniejsze firmy indyjskie: Tata Consultancy Services, Infosys, Satyam, Wipro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane