Małopolska kupiła pięć pociągów za 91 mln zł

DI, PAP
opublikowano: 28-01-2010, 15:34

Województwo małopolskie podpisało w  czwartek umowę na zakup pięciu elektrycznych pociągów za ponad 91 mln zł. Pojazdy dostarczy firma PESA Bydgoszcz.

Jak poinformował PAP wicemarszałek województwa odpowiedzialny za transport Roman Ciepiela, samorząd kupi pociągi elektryczne Acatus 2 o podwyższonym standardzie, wyposażone m.in. w klimatyzację z 180 miejscami siedzącymi. Składy mają na 80 proc. długości obniżoną podłogę oraz są przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych. Podobne pojazdy obsługują już połączenie Łódź-Warszawa.

"Te pociągi, które zamówiliśmy są o klasę albo nawet o klika klas lepiej wyposażone niż te, które jeżdżą obecnie po torach. Pasażerowie w Małopolsce dostaną wygodne, bezpieczne i szybkie pociągi" - ocenił Ciepiela.

Władze regionu nie zdecydowały jeszcze, na jakie trasy zostaną skierowane nowe pociągi. Na pewno trafią na najbardziej obciążone połączenie Kraków-Tarnów, a także Wieliczka-Kraków-Oświęcim. Mogą kursować także z Krakowa do Zakopanego czy Bielska-Białej.

Zgodnie z podpisaną umową pierwsze dwa pojazdy zostaną dostarczone za niecały rok, a kolejne trzy za około 1,5 roku. Zaraz po odbiorze pociągi zostaną przekazane do użytkowania spółce Przewozy Regionalne. Pociągi otrzymają od producenta gwarancję na ponad pięć lat.

Wartość kontraktu wynosi ponad 91 mln zł. Połowa z tej kwoty pochodzi z budżetu województwa, a druga połowa to środki unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO).

Województwo małopolskie od lat modernizuje tabor kolejowy wykorzystywany do przewozów regionalnych. Do tej pory zakupiło 10 szynobusów, wydając na nie prawie 75 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane