Małopolska — tutaj się inwestuje

Małgorzata Popławska, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego
opublikowano: 29-11-2018, 22:00

Polska Strefa Inwestycji (PSI) to nowy program rządowy, który zastąpił specjalne strefy ekonomiczne.

Pierwszą i zasadniczą różnicą jest znaczące uproszczenie i skrócenie procedury administracyjnej. Zniesiono konieczność obejmowania gruntów długą i niełatwą procedurą poszerzania strefy. Obecnie można inwestować na dowolnie wybranym gruncie w całej Polsce.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw

PSI to program dedykowany przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw z sektora przemysłu, które planują budowę nowego zakładu produkcyjnego, inwestycję w rozbudowę istniejącego zakładu czy też dywersyfikację produkcji. Przedsiębiorca musi spełnić kryteria ilościowe (wielkość inwestycji) oraz jakościowe z podanej listy. Premiowani są przedsiębiorcy prowadzący prace badawczo-rozwojowe, współpracujący ze szkolnictwem zawodowym czy oferujący odpowiedni poziom wynagrodzeń. Ustawodawca przewidział specjalne preferencje dla małych i średnich przedsiębiorstw, które otrzymują nie tylko wyższy poziom pomocy , ale także mają obniżone kryteria wejścia. Po spełnieniu kryteriów przedsiębiorca otrzymuje tzw. decyzję o wsparciu.

Krakowski Park Technologiczny zaprasza

Krakowski Park Technologiczny jest instytucją odpowiedzialną za wdrażanie PSI i wydawanie decyzji o wsparciu na terenie Małopolski i powiatu jędrzejowskiego. Proces wydawania decyzji o wsparciu jest bardzo uproszczony i szybki. W Małopolsce i powiecie jędrzejowskim przedsiębiorca może uzyskać od 35 proc. (duży) do 55 proc. (mały) zwrotu kosztów inwestycji w postaci ulgi podatkowej w podatku CIT. Na rozliczenie ulgi jest 12 lat od daty wydania decyzji o wsparciu. Pracownicy KPT pomagają przedsiębiorcy na każdym etapie składania wniosku, zapewniają także opiekę poinwestycyjną. Jako instytucja odpowiedzialna za wdrażanie PSI pośredniczymy w kontaktach z lokalnym samorządem, dostarczycielami mediów czy szkołami zawodowymi. Dla przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie (na starych zasadach) czy decyzje o wsparciu organizujemy warsztaty, szkolenia i doradzamy w kwestiach związanych z prawidłową realizacją decyzji.

Impuls rozwojowy

Polska Strefa Inwestycji zgodnie z założeniami Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju wspiera rozwój zrównoważony między innymi poprzez wprowadzenie specjalnych preferencji dla miast potrzebujących nowego impulsu rozwojowego. Na obszarze zarządzanym przez KPT są to Chrzanów, Gorlice, Nowy Targ, Nowy Sącz, Tarnów, Zakopane oraz Jędrzejów.

Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców planujących nową inwestycję do zapoznania się ze szczegółami programu Polska Strefa Inwestycji. www.kpt.krakow.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Popławska, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu