Małopolski powiat przeciera szlak samorządom

Tadeusz Markiewicz
09-12-2011, 00:00

Jak zbudować szkołę, odliczyć VAT i nie zwiększać długu? Wieliczka daje odpowiedź

W środę Powiatowy Park Rozwoju ogłosił przetarg na wykonanie drugiego etapu budowy zespołu szkół dla 1300-1400 osób. I nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie eksperymentalna formuła realizacji tego przedsięwzięcia. Do realizacji kontraktu została wyznaczona spółka, specjalnie utworzona przez powiat wielicki. Do tej pory samorządy — decydując się na edukacyjne projekty infrastrukturalne — realizowały je na własne konto. W tym jednak wypadku został użyty wehikuł inwestycyjny, który pozwoli na odliczenie podatku VAT (który zwykle jest końcowym kosztem dla samorządów) oraz umożliwi przeniesienie ciężaru długu z powiatu na jego zależną spółkę. To ważne w kontekście prób ograniczania zadłużenia gmin, powiatów i województw.

W dobrym momencie

Samorządowa spółka szacuje koszt prac budowlanych na 4,8-5,2 mln EUR (21-25 mln zł). Przetarg jest otwarty, o wyborze wykonawcy zdecyduje najniższa cena.

— Trafiliśmy na dobry — z punktu widzenia zleceniodawcy — czas na rynku budowlanym. Firmy potrzebują zleceń i są gotowe zredukować marże — mówi Michał Roehlich, prezes samorządowej spółki. Jego zdaniem, jeśli wiosną ruszą prace (obiekt znajduje się w stanie surowym otwartym), szkoła będzie mogła otworzyć podwoje w 2013 r. Samorządowcom została jeszcze jedna rzecz do załatwienia — finansowanie. Zdecydowali, że powiatowa spółka wyemituje obligacje.

— Zaprosiliśmy osiem instytucji finansowych do składania ofert. Do 10 stycznia czekamy na formalne odpowiedzi. Wyemitujemy obligacje warte 18 mln zł — tłumaczy Michał Roehlich.

— Spółka dała bankom do wyboru kilka możliwych zabezpieczeń — od weksla czy zobowiązania do objęcia przez powiat udziałów do wysokości kapitału długu po tzw. umowę wsparcia. Nie przewidujemy jednak takiego rozwiązania, które skutkowałoby zwiększeniem zadłużenia samegosamorządu — zastrzega Beata Orczyk, skarbnik powiatu.

Niczym drogowskaz

Dochodem spółki będzie comiesięczny czynsz płacony przez powiat, który praktycznie gwarantuje instytucjom finansowym spłatę zadłużenia. Zarząd Powiatowego Parku Rozwoju obiecuje, że nie będzie to jedyne źródło dochodów.

— Zakładamy, że szkoła będzie tętnić życiem zarówno w godzinach popołudniowych, jak i weekendy. Liczymy, że uda nam się zdobyć przychylność krakowskich wyższych uczelni, które będą mogły wynajmować nasze sale. Do tego dochodzą wpływy z wynajmu powierzchni sportowych czy punktu gastronomicznego,świadczącego także usługi dla klientów zewnętrznych — wylicza Michał Roehlich. Dariusz Giza, wiceprezes Inwest Consulting, trzyma kciuki za wielicki eksperyment.

— To przetarcie szlaku. Jeśli wszystko się powiedzie, Wieliczka będzie przykładem dla innych samorządów. Podobny projekt może w przyszłym roku zrealizować dolnośląska Miękina — mówi Dariusz Giza. Podkreśla, że samorządowcom pomaga stanowisko banków i regionalnych izb obrachunkowych, czuwających nad budżetami samorządów.

— Podchodzą elastyczniej do kwestii zabezpieczeń, dzięki czemu można tak zaciągać dług, by nie był wpisywany do ustawowych limitów — dodaje Dariusz Giza.

Oddech właściciela

W przypadku samorządów VAT bardzo często jest końcowym kosztem. Jak szacują przedstawiciele Związku Miast Polskich, sektor rocznie odprowadza do budżetu państwa około 6 mld zł tego podatku. Jednym ze sposobów na odzyskanie części VAT jest więc tworzenie spółek prawa handlowego, które realizują publiczne cele. Są to m.in. zakłady wodno-kanalizacyjne, operatorzy aquparków, miejskich stadionów czy przekształcone w firmy ekszakłady usług komunalnych. Takie rozwiązanie daje samorządowi jeszcze jeden atut: w przypadku dobrej kondycji spółki mogą się zadłużać samodzielnie, dając w ten sposób finansowy oddech właścicielowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Markiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Małopolski powiat przeciera szlak samorządom