Małopolski samorząd buduje nowy ratusz za 240 mln zł (WIDEO)

AR
opublikowano: 20-03-2018, 17:32
aktualizacja: 20-03-2018, 17:41

To będzie pierwszy w Polsce ekologiczny urząd - poinformował dzisiaj marszałek woj. małopolskiego. Samorząd sfinansuje go z kredytu.

Spółka Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” (RCA „Małopolska”) ogłosiła dzisiaj (20.03) przetarg na generalnego wykonawcę zespołu budynków urzędu marszałkowskiego przy Rondzie Grzegórzeckim w Krakowie. Potrwa on do 15 maja. 

Zobacz więcej

Fot. horizone.com.pl

Budowa nowego ratusza marszałkowskiego ma ruszyć już jesienią i zakończyć się w dwa lata. Zgodnie z założeniami ma to być zespół ekologicznych budynków, zużywający ponad 30 proc. energii mniej niż te w wersji tradycyjnej. 

– To pozwoli nam zminimalizować koszty związane z jego utrzymaniem – mówi Jacek Krupa (PO), marszałek województwa małopolskiego.

Kompleks będzie obejmować trzy budynki. Dwa z nich zajmą pomieszczenia urzędu i sejmiku woj. małopolskiego. W trzecim ulokowane będą biura Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz lokale usługowe i przedszkole. Na dachach nieruchomości zaplanowano zielone tarasy z roślinnością niewymagającą intensywnej pielęgnacji i podlewania. Jak informuje urząd marszałkowski, już na etapie planowania budynki uzyskały certyfikat BREEAM, który promuje m.in. zastosowanie ekogicznych rozwiazań.

– Biura samorządu wojewódzkiego rozrzucone dzisiaj w różnych punktach miasta znajdą się w jednym miejscu, co ograniczy koszty funkcjonowania urzędu i ułatwi współpracę pomiędzy departamentami – mówi Artur Szopa, prezes RCA „Małopolska”.

Budynki zaprojektowało krakowsko-katowickie konsorcjum biur: Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński i Małeccy Biuro Projektowe.

Koszt budowy zespołu budynków biurowych, niezbędnej infrastruktury i zagospodarowania terenu wyniesie ok. 240 mln zł.

Inwestycja zostanie sfinansowana z kredytu bankowego, zaciągniętego przez RCA „Małopolska”, które odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie procesu inwestycyjnego, a następnie zarządzanie kompleksem. Jej udziałowcami są Województwo Małopolskie i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu