Małopolskie: 5,2 mln zł z rezerwy budżetowej na usuwanie skutków powodzi

  • PAP
opublikowano: 29-07-2019, 14:14

Dziewięć gmin z Małopolski otrzymało w poniedziałek promesy z rezerwy budżetu państwa na łączną kwotę blisko 5,2 mln zł. Środki te są przeznaczone na realizację 20 zadań związanych głównie z odbudową dróg i mostów zniszczonych przez powodzie.

Jak podkreślił wojewoda małopolski Piort Ćwik, wraz z wręczeniem obecnej transzy promes, lista zadań z lat 2016 – 2018 została wyczerpana.

„Otrzymaliśmy promesy na wszystkie zadania z tego okresu (...). To jest swoiste koło ratunkowe, które rząd przekazuje samorządom w bardzo wymiernej formule środków finansowych po to, aby naprawiać i odbudowywać te miejsca, które zostały zniszczone” - zaznaczył wojewoda.

Dofinansowane zadania – wskazał - dotyczą przede wszystkim naprawy i remontów dróg gminnych uszkodzonych przez żywioły. Są także działania związane z remontem wodociągu gminnego, ujęcia wody pitnej, a także remontem kotłowni w budynku szkoły podstawowej.

W sumie w poniedziałek promesy rządowe na usuwanie skutków klęsk żywiołowych otrzymało osiem gmin na łączną kwotę ponad 4,8 mln zł na realizację 16 zadań. Dodatkowo w ramach powstałych oszczędności poprzetargowych jedna gmina otrzymała promesę w wysokości 360 tys. na wykonanie czterech zadań.

Wojewoda Ćwik przypomniał, że w tym roku 81 małopolskich gmin i powiatów w ramach podziału środków budżetu państwa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (tzw. „powodziówka”) otrzymało środki w wysokości ponad 101 mln zł. Dotyczą one ponad 290 zadań.

Ponadto, na działania związane z osuwiskami 20 małopolskich samorządów otrzymało w tym roku 18,3 mln zł. Przeznaczono je na wykonanie 28 zadań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane