MAŁOPOLSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 3,3

Udział województwa w PKB (proc.) 7,4

Średnia płaca (zł) 3132,71

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 134,3

Stopa bezrobocia (proc.) 9,9

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 324,3

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 18,9

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 14,9

Liderzy i ich Punktacja

1 PPUH Wolimex 100,000

2 PPL Koral 98,322

3 Fakro 94,546

4 Gold Drop 90,142

5 Fabryka Osłonek Białkowych Fabios 87,913

6 Stalprodukt 79,942

7 Pacyga Import-Export 78,946

8 Firma Wiśniowski 78,867

9 Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach 69,717

10 FHU U-Godzica 67,908

1Wolimex działa od 1984 r. Początkowo był zakładem rzemieślniczym, wyspecjalizowanym m.in. w rekultywacji terenów i robotach wodno-melioracyjnych i kanalizacyjnych. Nazwę Wolimex przyjęła w 1992 r. Obecnie firma oferuje m.in. roboty hydrotechniczne i ogólnobudowlane, a także wyroby betonowe.

Eugeniusz Wojak

prezes Wolimeksu

Wolimex wciąż się rozwija. Z roku na rok zwiększamy zatrudnienie. Nieustannie poszerzamy też zakres usług, przystosowując je do zapotrzebowania rynku. Staramy się także wspierać lokalną społeczność, uczestnicząc w miejscowych akcjach społecznych. Posiadamy fundusz pracowniczy, z którego zatrudnieni dostają zapomogi w razie wypadków losowych. Ciężko mówić o planach na przyszłość w tych niepewnych czasach, kiedy inwestycje, które powinny zostać zrealizowane, są przerywane, lub w ogóle się ich nie zaczyna. Dlatego skupiamy się na obecnej działalności.

2Strategia firmy PPL Koral pozwoliła jej w 2006 r. osiągnąć 35-procentowy udział ilościowy w rynku lodów. W 2009 spółka uplasowała się na drugim miejscu w kraju, jeśli chodzi o udział w tym rynku.

Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów Koral powstało w 1979 r. w Nowym Sączu. Początkowo był to tylko mały zakład rzemieślniczy produkujący lody cukiernicze. Firma, której właścicielami są bracia Józef i Marian Koral, z czasem stała się jednym z największych w Polsce producentów lodów. W ofercie ma ich ponad 50 gatunków lodów. Należące do firmy zakłady produkcyjne znajdują się w Nowym Sączu, Limanowej i Rzeszowie. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż w całej Polsce poprzez własną sieć dystrybutorów i hurtowni. PPL Koral ma także zagraniczne przedstawicielstwa w Czechach, na Słowacji, Litwie i Węgrzech. Działa również w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

3Produkująca okna dachowe firma Fakro działa od 20 lat. Zatrudnia 3,2 tys. osób, w tym 70 inżynierów w działach badań i rozwoju. Fakro eksportuje okna do 47 krajów.

Ryszard Florek

prezes Fakro

Pierwszym momentem przełomowym był dla nas rok 1994, kiedy nasz główny konkurent obniżył na polskim rynku ceny swoich produktów. Ekspansja globalna okazała się warunkiem przetrwania firmy. Za kamień milowy należy też uznać podjęcie w 1996 r. współpracy z niemiecką firmą Braas. Zaowocowało to zdobyciem przez nas nowych doświadczeń związanych z mechanizmami rządzącymi rynkiem okien dachowych. Kolejnym przełomowym momentem było skonstruowanie przez inżynierów Fakro uchylno-obrotowego okna dachowego FPP preSelect, w którym zastosowano nowatorskie rozwiązania w całości chronione patentem. Wprowadzenie go na rynek było potwierdzeniem tego, że nie tylko możemy konkurować ze światowymi liderami branży, ale nawet wyprzedzać międzynarodową konkurencję w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań. Nasza strategia zakłada budowanie firmy globalnej i umacnianie pozycji numer dwa na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane