Małopolskie: boom na rynku nieruchomości, ceny poszybowały w górę

  • PAP
opublikowano: 14-08-2021, 08:50

W Małopolsce, a zwłaszcza w Krakowie, trwa boom na rynku nieruchomości. Metr kwadratowy lokalu w Krakowie kosztuje średnio od 9,5 tys. zł na rynku wtórnym i 11 tys. zł na pierwotnym, a ceny będą rosły – mówi PAP Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitoringu Rynku Nieruchomości.

W Krakowie, gdzie popyt na mieszkania jest nawet dwa razy większy niż podaż, powstają budynki wielorodzinne. Decydując się na budowę bądź zakup domu w budownictwie szeregowym pod stolicą Małopolski, trzeba liczyć się z uciążliwymi dojazdami. Na wyprowadzką za miasto chętnie decydują się natomiast osoby, które mają możliwość pracy zdalnej.

„Jest ogromna przewaga popytu nad podażą. Oferta deweloperów jest tak mała, że mogą oni dyktować ceny. Na jedno nowe mieszkanie w Krakowie przypada dwóch chętnych, dlatego ceny są windowane. Mieszkania sprzedają się obecnie na wstępnym etapie budowy” – powiedział PAP Piotr Krochmal.

Jego zdaniem popyt na mieszkania w Krakowie nie będzie słabnąć i przez najbliższe lata ceny nadal będą szły w górę. "Brak nowych terenów inwestycyjnych jest dużą bolączką dla deweloperów. Większość gruntów pozyskiwanych przez deweloperów są to działki już zabudowane, na przykład starymi zakładami przemysłowymi czy biurowcami, w miejsce których powstają nowe bloki” – wyjaśnił analityk.

Domów jednorodzinnych w Krakowie, poza peryferyjnymi rejonami Podgórza, praktycznie teraz się nie buduje. Bliżej centrum następuje wymiana substancji i na miejscu starego domu powstaje nowy.

Na wysokie ceny mieszkań w Krakowie ma wpływ kilka czynników - m.in. mała ilość terenów inwestycyjnych, a także ceny materiałów budowlanych, które również poszybowały w górę. Jest to spowodowane z jednej strony dużym popytem, a z drugiej strony - wzrostem inflacji. Zdrożał także transport materiałów z Chin oraz usługi firm budowalnych.

„Ceny mieszkań w najbliższym czasie na pewno nie staną w miejscu, a będą nadal rosły. Zachętą do kupowania mieszkań są m.in. niskie stopy procentowe i łatwość zaciągania kredytów. Wielu inwestorów decyduję się także na zakup mieszkań jako lokaty kapitału” – stwierdził Krochmal.

Jeżeli ktoś decyduje się na budowę domu w podkrakowskiej gminie, musi się liczyć z problemem ze znalezieniem ekipy budowlanej. Obecnie terminy trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Firmy budowlane nie podpisują umów na wybudowanie całego domu z uwagi na tempo wzrostu cen materiałów. Takie umowy są podpisywane na kolejne etapy budowy.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane