Małopolskie: Czterej pracownicy uwięzieni w kopalnianym szybie po zerwaniu liny

  • PAP
opublikowano: 14-07-2019, 21:31

Przez kilka godzin czterej pracownicy byli w niedzielę uwięzieni w szybie kopalni Brzeszcze w Małopolsce. Podczas prac technologicznych doszło tam do awarii kołowrotu i zerwania podtrzymującej go liny. Nikt nie odniósł obrażeń.

Do awarii doszło w niedzielę nad ranem. W szybie "Andrzej VIII" pracowały wówczas cztery osoby - trzej pracownicy firmy usługowej zatrudnionej przez kopalnię oraz górnik z kopalni Brzeszcze. Ich zadaniem było opuszczenie do szybu kabla energetycznego.

"Podczas wykonywania prac technologicznych w szybie +Andrzej VIII+, polegających na opuszczaniu kabla energetycznego do szybu, nastąpiło wyrwanie kołowrotu podtrzymującego kabel i zerwanie podtrzymującej go liny" - poinformował Daniel Iwan, rzecznik spółki Tauron Wydobycie, do której należy kopalnia w małopolskich Brzeszczach.

W efekcie czterech pracowników, znajdujących się w tzw. naczyniu przeciwwagi, zostało uwięzionych w szybie. Podjęto akcję ratowniczą, która trwała kilka godzin.

"W wyniku akcji wytransportowano uwięzionych w szybie pracowników na powierzchnię wyciągiem awaryjnym szybu Andrzej VIII. Akacja została już zakończona. Żaden z pracowników nie odniósł obrażeń" - powiedział w niedzielę po południu rzecznik. Dodał, że trwa wyjaśnienie przyczyn tego zdarzenia.

O incydencie powiadomiono m.in. Centralną Stację Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach i Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy