Małopolskie Filary Polskiej Gospodarki

DI
opublikowano: 26-05-2014, 12:00

Zwycięski laur przypadł producentowi okien. Najsprawniejszy samorządowiec pracuje w Niepołomicach.

Filary Polskiej Gospodarki

Fakro
Stalprodukt 
Tankpol 
Zakłady Azotowe w Tarnowie — Mościcach
Zakład Przetwórni Owoców i Warzyw Tymbark 

Samorządowy Menedżer Regionu
1. Roman Ptak burmistrz miasta i gminy Niepołomice
2. Marcin Pawlak burmistrz miasta i gminy Dobczyce
3. Maciej Ostrowski burmistrz miasta i gminy Myślenice

wyróżnieni:
Dariusz Reśko burmistrz miasta i gminy Krynica Zdrój
Bogusław Król wójt gminy Zielonki
Witold Kochan burmistrz Gorlic
Stanisław Kusior burmistrz miasta i gminy Żabno
Jan Golba burmistrz miasta i gminy Muszyna
Ryszard Kosowski burmistrz miasta i gminy Chrzanów
Mariusz Ryś burmistrz miasta i gminy Tuchów 

Specjalnie dla Pulsu – Roman Ptak, burmistrz miasta i gminy Niepołomice

Mój największy sukces to...
trudno wskazać taki, który cieszy najbardziej. Służbowo największym jest bycie docenianym. To na przykład wysoka lokata w Rankingu Filarów Gospodarki, ale i zdanie pojedynczych mieszkańców. To papierek lakmusowy jakości pracy. Oczywiście należy wierzyć w to, co się robi, i działać z oddaniem bez względu na lokaty, ale wysokie oceny zawsze są przyjemne i dodają skrzydeł. A w życiu prywatnym jestem dumny z syna, który dostał się na upragnione studia prawnicze i robi duże postępy.

Kraków, Rynek Główny (fot. Puls Biznesu, GKOZ)
Kraków, Rynek Główny (fot. Puls Biznesu, GKOZ)
None
None

Moja najbardziej bolesna porażka to…
przeciągające się prace nad wprowadzeniem formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Mieliśmy plany finansowania w tym modelu nowej szkoły podstawowej. Myślę, że niejasne przepisy, skomplikowane procedury i strach przed nieznanym zniechęca biznes do angażowania się w takie projekty. A prywatna porażka? Myślę, że rozpoczęty i jeszcze nieskończony kurs języka włoskiego. Lubię włoską kulturę i kuchnię. Często odwiedzam Półwysep Apeniński, a bieglejsza znajomość języka zdecydowanie ułatwiłaby mi podróżowanie po nim.

Największym wyzwaniem dla regionu będzie...
gospodarka. I to nie tylko dla regionu, ale i całego kraju. Uważam, że powodzenie we wszystkich dziedzinach życia jest ściśle powiązane z gospodarką i jej stanem. Jak ludzie mają pracę, a państwo dochody, to można realizować marzenia z większym rozmachem.

Specjalnie dla Pulsu – Ryszard Florek, prezes Fakro

Tytuł Filara Gospodarki zobowiązuje do…
dalszej pracy i rozwoju. Dla Fakro to bardzo ważne wyróżnienie, bo jednym z celów firmy jest działanie na rzecz rozwoju gospodarczego regionu i kraju. Wiemy, jakie podejście do budowania dobrobytu mają obywatele zamożnych krajów, i chcemy, by taką samą wiedzę mieli Polacy. W tym celu powstała Fundacja Pomyśl o Przyszłości inicjująca dyskusje o mechanizmach rozwoju polskiej gospodarki.

Od lokalnego samorządu oczekuję…
odpowiedzialności i aktywności na rzecz rozwoju gospodarczego regionu. Poziom dobrobytu w naszym regionie czy kraju zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od efektywności naszej wspólnoty ekonomicznej. W regionie, kraju jesteśmy jednym zespołem i każdy, bez względu na rolę, jaką pełni, powinien działać na rzecz jego rozwoju. Rolą samorządów jest tworzenie warunków dla efektywnego działania i motywowanie przedsiębiorców do dalszego rozwoju firm.

Moja wizja regionu za 10 lat…
Sądecczyznę określa się mianem jednego z najładniejszych i najbardziej przedsiębiorczych regionów w kraju. Dzięki temu, że lokalni przedsiębiorcy inwestują zyski w swoje firmy, region z pewnością będzie się dalej rozwijał. Aby wykorzystać potencjał, trzeba poprawić infrastrukturę, np. niezbędne są budowa nowej drogi ekspresowej Brzesko — Nowy Sącz i zgoda władz na powstanie dodatkowych 2000 miejsc pracy przy projekcie ośrodka narciarskiego „Siedem dolin”.

O rankingu
Laureatów rankingu „Filary Polskiej Gospodarki” wybrali samorządowcy z poszczególnych województw. Badania przeprowadziła ARC Rynek i Opinia. Ankietowani samorządowcy głosowali na te firmy, które: są istotnymi pracodawcami dla regionu, są ważnymi płatnikami podatków lokalnych,  działają na rzecz społeczności lokalnej są gospodarczą wizytówką regionu.
Samorządowych Menedżerów Regionu również wybierali przedstawiciele lokalnych władz. W badaniu TNS Pentor wskazywali te gminy, które wyróżniają się: tempem rozwoju,  potrafią skutecznie pozyskiwać unijne fundusze, wspierają przedsiębiorców działających na ich terenie,  biorą udział w działaniach na rzecz społeczności lokalnych.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane