Malta odrzuciła krytykę UE ws. sprzedawania obywatelstwa UE

PAP
16-01-2014, 21:22

Premier Malty Joseph Muscat oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w stolicy, Valletcie, że przyjął do wiadomości zastrzeżenia Unii Europejskiej dotyczące sprzedawania paszportów UE przez Maltę, ale jego rząd nie zmieni stanowiska w tej sprawie.

Władze maltańskie już od początku tego tygodnia zaczęły przyjmować wnioski o wydanie maltańskiego paszportu, ale nie ujawniają, ile ich dotąd wpłynęło.

Premier Muscat przewiduje, że zostanie wydanych ok. 1 800 maltańskich paszportów, których posiadacze stają się zarazem obywatelami Unii Europejskiej, chociaż nie muszą nawet płacić podatków w tym kraju.

Parlament Europejski, który skrytykował w czwartek maltańskie plany sprzedawania paszportów UE, oświadczył w swej rezolucji, że "obywatelstwo UE nigdy nie powinno stawać się towarem na sprzedaż".

Powodem debaty w Parlamencie Europejskim i przyjęcia rezolucji była ustawa uchwalona przez maltański parlament w listopadzie ub.r. Daje ona obcokrajowcom spoza UE możność nabycia za 650 000 euro paszportu tego kraju, nawet jeśli nigdy w nim nie mieszkali.

Nabywcy paszportów jako obywatele Malty będą korzystać z zawartych przez nią z USA i wieloma innymi państwami świata umów o ruchu bezwizowym.

Podobne programy przyciągania inwestorów i bogatych cudzoziemców mają niektóre inne państwa UE. Oferują ułatwienia w uzyskaniu prawa pobytu albo obywatelstwa pod warunkiem nabycia nieruchomości, papierów wartościowych bądź dokonania odpowiednio wysokiej lokaty w banku danego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Malta odrzuciła krytykę UE ws. sprzedawania obywatelstwa UE