Mały biznes w dobrych nastrojach

Dominika Masajło
opublikowano: 18-05-2017, 22:00

Najnowszy Barometr EFL określający optymizm przedsiębiorców osiągnął wynik najwyższy w historii badania — 63 pkt.

Jak twierdzą eksperci, sektor MSP już od dawna nie był w tak dobrej formie. Po bardzo wysokim dla I kwartału 2017r. wskaźniku na poziomie 57, 1 pkt., odczyt na II kwartał wyniósł aż 63 pkt. Specjaliści podkreślają, że trend spadkowy z 2016 r. został zatrzymany, natomiast za wzrost wartości indeksu odpowiadają bardzo optymistyczne prognozy dotyczące inwestycji.

— Obraz, jaki wynika z najnowszego pomiaru Barometr EFL, jest odzwierciedleniem pozytywnych trendów gospodarczych, które obserwowaliśmy w pierwszych miesiącach tego roku. W I kwartale 2017 r. produkcja sprzedana przemysłu, zgodnie z danymi GUS, wzrosła o 7,3 proc. rok do roku, a sprzedaż detaliczna w marcu — o blisko 10 proc. Warto również spojrzeć na wyniki firm leasingowych, które z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności są niezwykle wrażliwe na zmiany koniunktury gospodarczej.

Otóż z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w pierwszych trzech miesiącach2017 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje o łącznej wartości 15 mld PLN, co oznacza wzrost rynku na poziomie 12,7 proc. rok do roku. Dane te w parze z wynikami najnowszego Barometru potwierdzają, że firmy w Polsce, w tym przede wszystkim z sektora MSP, są w coraz lepszej kondycji, kupują i inwestują, tym samym napędzając polską gospodarkę — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Odsetek inwestycyjnych optymistów w sektorze MSP w II kwartale jest najwyższy od IV kwartału 2015 r. Wówczas wyniósł 45,3 proc, obecnie — 40,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mały biznes w dobrych nastrojach