Mały i średni biznes zwiera swoje szeregi

Sylwester Sacharczuk
20-10-2011, 00:00

Mniejsze firmy muszą się integrować, aby skutecznie walczyć o swoje prawa — postuluje nowa sieć wspierająca MSP

Mali przedsiębiorcy mają wiele wspólnych problemów, jednak najczęściej próbują rozwiązywać je samodzielnie, bez współpracy z innymi firmami. Główną przyczyną jest brak konsolidacji tego środowiska.

Aby zmienić ten stan rzeczy, w czerwcu podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Małych i Średnich Firm powołana została nowa sieć — Porozumienie Przedsiębiorców (PP). Weszło do niej kilkanaście organizacji. Wczoraj odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie nowej struktury.

— Musimy się integrować i aktywizować, bo potrzeby tego sektora są przez nasze władze ignorowane. Działając wspólnie, sektor MSP będzie miał większą siłę przebicia. Do naszej sieci zapraszamy wszystkie organizacje związane z małą i średnią przedsiębiorczością — mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), jeden z inicjatorów sieci.

Podczas spotkania PP zaapelowało do premiera o wywiązanie się z obietnicy i rozwiązanie do końca roku problemu przedsiębiorców, którzy znajdują się w konflikcie z ZUS w sprawie tzw. zbiegu tytułów ubezpieczeń.

— Okazuje się, że niektóre organizacje w naszej sieci nie wiedziały wcześniej o tym problemie, co potwierdza, jak to środowisko jest zdezintegrowane — mówi Cezary Kaźmierczak.

W wydanym oświadczeniu PP domaga się od premiera wprowadzenia zasady „EU+0”, czyli likwidacji wszelkich przepisów, które nie są wymagane przez Unię Europejską. Aby ułatwić realizacje tego postulatu, sieć proponuje powołanie na trzy lata urzędu, komisji lub ministerstwa ds. deregulacji, które zajmie się likwidacją zbędnych przepisów.

Nowa sieć przyjęła swój regulamin i wybrała komisję koordynacyjną. Jeśli któraś z organizacji będzie potrzebowała wsparcia, jej sprawa poprzez tę komisję trafi do pozostałych instytucji wchodzących w skład porozumienia.

— Wszystkie pojedyncze firmy, które są zainteresowane inicjatywą, mogą dołączyć do jednej z organizacji uczestniczących w PP — mówi Cezary Kaźmierczak.

Na spotkaniu wchodzący w skład sieci Związek Rzemiosła Polskiego zobowiązał się, że będzie występował w Komisji Trójstronnej nie tylko w imieniu rzemieślników, ale także małych i średnich przedsiębiorców. Obecnie w skład porozumienia wchodzi 20 organizacji, m.in. Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Kupców i Przedsiębiorców, Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Ale PP ma w planach znaczne poszerzenie struktur. Na kongresie MSP w przyszłym roku chce mieć w swoich szeregach sto organizacji.

 

Postulaty nowej sieci

Główne cele „Porozumienia Przedsiębiorców”:

  • Obrona małych i średnich firm przed krzywdzącymi działaniami ze strony władz
  • Obniżenie kosztów pracy Uproszczenie systemu podatkowego
  • Zmiana prawa na bardziej przyjazne dla przedsiębiorców
  • Powołanie instytucji istotnych z punktu widzenia interesów MSP
  • Stworzenie platformy wymiany informacji między organizacjami MSP

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Mały i średni biznes zwiera swoje szeregi