Mały telekom idzie na małą giełdę

KL
opublikowano: 21-06-2010, 00:00

PAGI, telekomunikacyjna

PAGI, telekomunikacyjna

spółka z grupy TUP, wybiera

się na NewConnect.

Chce zbudować sieć

wokół stolicy.

Warszawska firma PAGI, jeden z najstarszych w Polsce teleoperatorów alternatywnych, działa już od 1994 r. Ma własną sieć teleinformatyczną, opartą na różnych technologiach: satelitarnej, radiowej i światłowodowej. Teraz rozpoczyna budowę sieci w technologii WiMax.

— Do 2012 r. chcemy zbudować 17 stacji bazowych w centralnych powiatach województwa mazowieckiego, gdzie mamy licencję na częstotliwości — mówi Waldemar Opałka, szef rady nadzorczej PAGI.

Spółka zdecydowała się na technologię WiMax, mimo, że wielu operatorom taka inwestycja nie wyszła.

— WiMax pozwala na świadczenie bezprzewodowych usług szerokopasmowych na dużym obszarze. To sprawdzona technologia, lepsza od przestarzałej LMDS i tańsza od UMTS, która raczej nie jest odpowiednia do usług dla firm, a urządzenia do WiMax są obecnie stosunkowo niedrogie — wyjaśnia szef rady nadzorczej.

Z nowych usług PAGI mają korzystać przede wszystkim małe i średnie firmy na obrzeżach Warszawy, gdzie praktycznie nie ma innych możliwości dostępu do internetu. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości powalczy o kolejne częstotliwości, które pozwolą jej powiększyć obszar działania.

PAGI na razie postawiło dwie stacje bazowe, które sfinansowało z pieniędzy własnych. Na realizację całego projektu będzie potrzebowało około 5 mln zł. Zamierza przeprowadzić emisję prywatną, potem debiutować na rynku NewConnect — prawdopodobnie jesienią. W przyszłym tygodniu walne spółki ma podjąć uchwały w tej sprawie.

Inwestycja w nową sieć ma znacznie zwiększyć przychody spółki, które w 2010 r. mają być porównywalne do 2009 (wyniosły wtedy 7,17 mln zł), a do 2013 r. się podwoić. W ubiegłym roku EBITDA wyniosła 1,09 mln zł, a zysk netto niemal 0,5 mln zł. Rentowność netto PAGI przejściowo może się zmniejszyć w związku z nakładami inwestycyjnymi.

Obecnie mniejszościowym akcjonariuszem PAGI jest giełdowy TUP (24 proc. akcji), większościowym — amerykańska spółka Polish Broadband.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu