Mały zysk, ale jest

Zbigniew Kazimierczak
27-05-2004, 00:00

Inwestorzy odetchnęli, bo warszawska spółka zadebiutowała powyżej ceny emisyjnej. Na dodatek prezes chciałby dokupić nieco papierów...

Akcje Inter Carsu, największego niezależnego dystrybutora części samochodowych na polskim rynku, zadebiutowały wczoraj na giełdzie z kursem 22 zł, o 4,8 proc. wyższym od ceny emisyjnej (21 zł). Potem notowania jeszcze nieco wzrosły, więc inwestorzy, którzy wzięli udział w ofercie publicznej Inter Carsu, bez problemu mogli zrealizować 6-8 proc. zysku.

Dla inwestorów pamiętających spektakularne debiuty z początku roku nie jest to dużo, ale trzeba pamiętać, że Techmex, który wszedł na parkiet w ubiegłym tygodniu, jest obecnie wyceniany poniżej ceny emisyjnej.

Na razie bez emisji

Inter Cars nie oferował inwestorom nowych akcji, a swoje papiery sprzedawały jedynie fundusze zarządzane przez Ballinger Capital. Za 3,8 mln sztuk otrzymały ponad 80 mln zł.

— Na razie nie myślimy o pozyskiwaniu pieniędzy poprzez giełdę. Mamy optymalną strukturę finansowania, tzn. 30 proc. ze środków własnych i 70 proc. z kapitałów obcych. Nie trzeba tego zmieniać — mówi Krzysztof Oleksowicz, prezes Inter Carsu.

Jego zdaniem, emisja akcji stałaby się potrzebna, gdyby roczne tempo wzrostu sprzedaży przekroczyło obecne 40-50 proc. Weryfikacja sytuacji spółki nastąpi jednak nie wcześniej niż na początku przyszłego roku.

Krzysztof Oleksowicz, kontrolujący wraz z rodziną 54 proc. firmy, nie ukrywa, że sam zamierzał przejąć akcje od Ballingera, ale zabrakło mu pieniędzy. Dlatego teraz planuje powoli skupić nieco papierów bezpośrednio na giełdzie.

Procencik prezesa

— Nie będzie tego dużo, w miarę moich możliwości finansowych. Może około 1 proc. — dodaje prezes.

Krzysztof Oleksowicz podejrzewa, że na parkiecie akcje kupować będą także niektórzy inwestorzy, których popyt nie został zaspokojony podczas oferty publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mały zysk, ale jest