Małżeństwo Ursusa i Uzela dopięte

PJ
opublikowano: 10-09-2007, 00:00

Turecki Uzel ma zasilić podupadającego producenta ciągników 75 mln zł i w ciągu trzech lat zwiększyć produkcję do 6 tys. sztuk.

Turecki Uzel ma zasilić podupadającego producenta ciągników 75 mln zł i w ciągu trzech lat zwiększyć produkcję do 6 tys. sztuk.

Dziś, z niespełna miesięcznym poślizgiem w stosunku do zapowiedzi, producent ciągników Ursus, należący do Bumaru, ma podpisać umowę w sprawie powołania nowej spółki Ursus International Tractor (UIT). Nowym inwestorem, który obejmie w niej 51 proc. udziałów, jest turecki producent maszyn rolniczych Uzel. Prezesem UIT zostanie Hayati Cosoglu, przedstawiciel Uzela. Informacje tę jako pierwsi podaliśmy w piątek na naszym portalu pb.pl.

W ciągu trzech lat Turcy zamierzają zainwestować w polską fabrykę 75 mln zł. Obiecują także wsparcie firmy własnym know-how. Do nowo powołanej spółki Ursus ma wnieść markę, patenty, homologacje oraz dokumentację techniczną i technologiczno-konstrukcyjną ciągników.

Ursus w ostatnich latach tracił udziały w krajowym rynku. W 2006 r. wyprodukował jedynie nieco ponad 1500 sztuk.

— Turcy zapowiadają wzrost produkcji w ciągu trzech lat do 6-6,5 tys. sztuk rocznie i rozwój sprzedaży na rynkach UE — informuje Krzysztof Mętrak, prezes Ursusa.

Uzel jest siódmym na świecie i piątym w Europie producentem maszyn rolniczych. Siedziba notowanej na giełdach w Londynie i Istambule spółki mieści się w Amsterdamie. Do dziś jednak firmę kontroluje rodzina Uzel.

Ursus należy obecnie do grupy Bumar. Spółka powstała w 2001 r. w wyniku przekształceń Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus, które po wyodrębnieniu spółki produkcyjnej ogłosiły upadłość. Wcześniej zakupem Ursusa zainteresowana była także m.in. polska grupa Pol-Mot Holding, należąca do Andrzeja Zarajczyka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Małżeństwo Ursusa i Uzela dopięte