Mam odpowiedni balans między biznesem a sportem

DI
opublikowano: 29-11-2009, 16:04

Formuła 1 nie dla niego. Największą porażka biznesowa to zakup "Życia Warszawy". Synthos radzi sobie dobrze i nadal powinno tak być. Na dywidendę z Echa trzeba poczekać, ale będzie. Grunt to pomysł na  biznes, może być twórcze naśladownictwo. To tylko kilka wybranych odpowiedzi i rad jakie udzielił Michał Sołowow, znany biznesmen i sportowiec internautom z portalu pb.pl

Marcin , Giełdy światowe
Witam,

Moje pytanie jest następujące, którą z giełd światowych uważa Pan za najatrakcyjniejszą pod względem możliwości inwestycyjnych??? I Dlaczego???
 
- Nie jestem inwestorem giełdowym tylko przedsiębiorcą – uczciwa odpowiedź: nie wiem.

kasia , offtopic
Aktywnie uczestniczy Pan w rajdach samochodowych, z niemałymi sukcesami. Czy nie marzy się Panu stworzenie polskiego teamu, który uczestniczyłby np. w wyścigach Formuły 1? To byłaby gratka, pozdrawiam i trzymam kciuki.

 - Nie ma takiej możliwości. Po pierwsze to zbyt drogi sport, a po drugie ja jestem za wysoki ( 187 cm) i za ciężki ( 97 kg ),  aby usiąść w bolidzie - pewnie bym się nie zmieścił , a poza tym   nie czułbym się dobrze  wydając tak duże pieniądze  , nawet gdyby było mnie na to stać.

Paweł
Panie Michale kiedy powie Pan : już dość - przechodzę na zasłużoną emeryturę? Koniec z wyścigami w biznesie i sporcie.
Pozdrawiam.

- Gdy to co robię, przestanie mi sprawiać frajdę, ale na razie ją mam i nie wybieram się na emeryturę.
profilone , Co Pan woli?

Gdyby pan miał wybrać z dwóch rzeczy to co wolały Pan robić w życiu - być kierowcą rajdowym, czy jednak zajmować się tylko biznesem?

- Gdybym miał  dwadzieścia  lat rajdy by wygrały , a dzisiaj ten balans, który zachowuję jest dobry

Tomek , Cersanit
Liczył się Pan na początku roku z takimi beznadziejnymi wynikami w Cersanicie?

- Nie są beznadziejne, wiadomo było, że w kryzysie będzie bardzo  trudno ,  wprowadziliśmy oszczędnościowy program „Arka Noego” .  Przynosi on pozytywne rezultaty . Niestety mamy istotną presję na ceny i to zjada naszą marżę, ale ilościowo sprzedajemy więcej niż rok temu .

laska , Pytanie o sens braku dywidend
Proszę napisać dlaczego firma nie płaci dywidend, skoro ich reinwestycja nie przynosi większej rentowności niż lokata bankowa np. w Echo Investment

- Średnioroczny zwrot z equity dla Echa to 14,4 – nie jest dobrze i nie jest źle , ostanie dwa lata w developerce nie były łatwe  i niestety Echa dziś jeszcze nie stać na płacenie dywidendy . Zwracam Pani uwagę , że wynik w tej branży jest oparty w części o wycen, a nie o realne przepływy gotówkowe. Wierzę że będzie lepiej i Pani i ja dostaniemy dywidendę

Paweł , sporty
Jakie sporty ekstremalne uprawia Pan poza rajdami?

- Żadnych ekstremalnych. Gram w piłkę nożną, koszykówkę, tenisa, pływam, jeżdżę na nartach.

Kamil , błędy
Która z Pana inwestycji okazała się kompletną klapą? Co się stało, że była to nieudana inwestycja? Na co nie zwrócił Pan uwagi, gdzie popełnił Pan błąd?

- Życie Warszawy – to moja największa porażka biznesowa , straciłem ponad 100 mln. Byłem właścicielem lokalnej gazety Echo Dnia, z którą udało mi się odnieść spektakularny sukces i wierzyłem, że uda mi się go powtórzyć , a moje błędy to:
1 źle oceniłem rynek myśląc, że da się być lokalną gazetą w Warszawie – a w Warszawie wszystkie gazety są lokalne
2 zmniejszył się wpływ konkursów na sprzedaż – była to moja ważna broń
3 zrobienie dobrego produktu było bardzo kosztowne i trudne – koszty nieadekwatne do rynku
4 rynek gazet zaczął umierać – było za późno o co najmniej 5  lat 
5 nie przeprowadziłem badań dotyczących rynku i marki , sam w nią wierzyłem, a rynek zmienił się i niestety  wartość marki  dla młodego czytelnika była żadna 

Witold , nowe biznesy
Od dłuższego czasu nie zainwestował Pan w żaden nowy biznes. Dlaczego? Jeśli chce Pan nadal inwestować, jakie branże uważa Pan za wzrostowe i dlaczego? Czy gra Pan (gra, nie inwestuje długoterminowo) na giełdzie?

-To co robię ma dalej ogromne perspektywy wzrostowe i pochłania mnie na 100 procent. Żywienie jest pewniakiem zawsze i wszędzie , wierzę w Internet,  jako narzędzie dystrybucji. Nie gram na giełdzie , spekuluję na różnych śmiesznych instrumentach, z różnym skutkiem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Marek
Mam 22 lata, 30 tys. i pomysł na biznes. Co mam zrobić, żeby osiągnąć sukces?

- 20 lat temu to były duże pieniądze, a i możliwości było bez liku , dziś przy tym kapitale kluczowy jest pomysł . Myśl przyjacielu . Jak nic  nie wymyślisz to szukaj  pomysłu  na świecie , twórcze naśladownictwo może być kluczem do sukcesu ( vide Japonia , Chiny ) – korzystaj z Internetu,  szukaj pomysłów , szukaj kontaktów np. linkedin.com .

Jarosław
Jest pan udziałowcem czterech spółek giełdowych, właścicielem kilku innych firm. Podobno każdą z nich pan kieruje. Jak może pan ogarnąć to, co się w nich dzieje, czy wie pan ile jest spółek-córek i czy ich praca przynosi oczekiwane efekty?

- Prowadzę duże i dosyć niezwykłe organizacje gospodarcze. W pewnym sensie wyznaczamy nowe granice w polskim biznesie. Cersanit ma fabryki w pięciu różnych państwach, operuje na 28 rynkach, ma 4600 pojedynczych towarów, które wytwarza i sprzedaje. To bardzo skomplikowany mechanizm, którym nie mogę zarządzać sam. Podobnie jest z Barlinkiem z fabrykami w trzech państwach, Synthosem w dwóch, Echo ma projekty w czterech. Pracuję z ogromnym zespołem ludzi, którzy wiedzą co robić. Jestem typem aktywnego właściciela i menadżera.  Często włączam się w proces decyzyjny na różnych poziomach . Mam systemy raportowania i komunikacji, które pozwalają lepiej zrozumieć co się dzieje .

Tomek , SNS
Szanowny Panie,
Uwzględniając termin 2-3 lat jakie są perspektywy dla Synthosa?

- Niestety perspektywy dla chemii w Polsce i na świecie nie są najlepsze , a to jest pytanie o perspektywy dla branży, a w szczególności o perspektywy dla:
1 .branży motoryzacyjnej 2. ceny ropy 3. kursu złotego
Wiedza w tym obszarze pozwoliłaby określić perspektywy dla branży w Polsce i dla Synthosa.
Synthos dziś radzi sobie nieźle i myślę że jeżeli coś nieprzewidzianego się nie stanie to  będzie sobie dobrze radził za 3 lata – wiem, że to słaba odpowiedź, ale świat stał się nieprzewidywalny .

T.M.
Co jest największym Pana sukcesem zawodowym, a co sportowym?

- Sportowym dwukrotne wicemistrzostwo Europy. Biznesowo nie mam jednego sukcesu – fajerwerku. To  dużo dobrej menadżerskiej roboty , wiele udanych transakcji .

Michał , Gdyby...
Gdyby był Pan zwykłym Polakiem, który w portfelu ma 100 tysięcy złotych w co by Pan zainwestował?
Czy jest jeszcze sektor w Polsce lub na świecie dzięki któremu można dojść do zostania milionerem? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. Życzę dalszych sukcesów.

- Powtórzę odpowiedź: 20 lat temu to były duże pieniądze a i możliwości było bez liku , dziś przy tym kapitale kluczowy jest pomysł . Myśl przyjacielu...(...)


Szanowny Panie,
(1) czy zgodzi się Pan z tezą, że ktoś, kto był dobrym sportowcem później dobrze daje sobie rade w biznesie?
(2) czy wśród swoich partnerów i współpracowników szuka Pan ludzi, którzy mają przeszłość sportową?
(3) jeśli tak, jak się taki model sprawdza?
Pozdrawiam

- zdecydowanie sport kształtuje pozytywne postawy , uczy przegrywać i nie poddawać się , analizować i wyciągać wnioski , walczyć do końca o wygraną
- mam wielu współpracowników, którzy byli sportowcami , cenie też ludzi, którzy byli w szkole organizatorami ( harcerze , spółdzielnie studenckie itp.)
- jak się ten model sprawdza? Dla przykładu dobry napastnik, będzie całe życie dobrym napastnikiem i  znajdzie okazje , dobry pomocnik zorganizuje , a obrońca zabezpieczy

Kasia
Kupował Pan tanio słabe firmy, potem drogo je sprzedawał. Czy to kwestia umiejętności, wyczucia, kalkulacji czy tez trochę hazardu?

- Generalnie zbiegi okoliczności.  Cersanit był dostawcą sedesów do moich supermarketów Nomi ( wtedy produkował 200 tys.  sztuk na rok, dziś to prawie 8 mln ), Barlinek był praktycznie upadłym tartakiem, ale Nomi, Mitex, Echo, Max i parę innych to moje dzieci .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane