Mama jest najlepszym pracownikiem

DCZ
opublikowano: 09-05-2008, 15:18

Zmotywowana, odpowiedzialna i zorganizowana — taka jest mama w pracy zdaniem internautów. Osiem na dziesięć osób ankietowanych przez portal Pracuj.pl twierdzi, że mamy w pracy są odpowiedzialne i zorganizowane. Prawie 70 proc. wskazuje, że cechuje je także motywacja do  pracy.

Mimo tych optymistycznych opinii aż 85 proc. uczestników sondy twierdzi, że zetknęli się z dyskryminacją kobiet w pracy ze względu na to, że są lub mogą być matkami. Co więcej, aż 44 proc. wszystkich respondentów twierdzi, że takie przejawy dyskryminacji dotknęły ich osobiście. Wśród najczęściej wymienianych przejawów tego zjawiska znalazły się: trudności ze znalezieniem pracy, zagrożenie zwolnieniem po powrocie do pracy z urlopu oraz brak możliwości awansu i negatywna atmosfera w firmie z powodu ciąży pracownicy i po jej powrocie do pracy.

Pracuj.pl zapytał również, co może poprawić sytuację matek na rynku pracy. Trzech na czterech respondentów wskazało, że pomogłyby elastyczne godziny pracy. Na kolejnych miejscach znalazły się: możliwość zostawiania dziecka w żłobku lub w przedszkolu przy miejscu pracy lub dofinansowanie opieki nad dzieckiem. Blisko 60 proc. badanych wskazało na możliwość pracy z domu, a prawie połowa zwróciła uwagę na znaczenie uczestniczenia w życiu firmy podczas nieobecności i na bieżący dostęp do informacji firmowych. Cztery na dziesięć osób uważa, że mamom na rynku pracy pomogłyby specjalne szkolenia. Jedynie niecałe 2 proc. ankietowanych uznało, że sytuacja mam na rynku pracy nie wymaga poprawy.

Pracodawcy dla aktywizacji

Ankieta zainaugurowała trzecią edycję kampanii „Pracodawcy dla aktywizacji”, w ramach której 2 zł z każdego ogłoszenia opublikowanego w maju na www.pracuj.pl zostanie przekazane na szkolenia, ułatwiające mamom powrót na rynek pracy. Partnerem akcji jest Fundacja MaMa. Szkolenia zostaną zorganizowane jesienią 2008 r. i obejmą zarządzanie czasem, sposoby radzenia sobie ze stresem, doradztwo zawodowe i prawne, warsztaty z autorozwoju. Wyniki akcji zostaną ogłoszone w połowie czerwca 2008 r.

DCZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Mama jest najlepszym pracownikiem