Mamy 1 mld EUR. Wykorzystamy?

Mira Wszelaka
opublikowano: 08-10-2003, 00:00

Tempo wydawania środków na transport jest zbyt słabe. Ich wykorzystanie sprowadza się głównie do kontraktowania.

Sergiusz Najar, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za wykorzystanie środków z Unii, przyznaje, że tempo wydatkowania pieniędzy na transport z funduszu przedakcesyjnego ISPA poprawiło się w ostatnim roku, ale nadal jest niewystarczające.

— Radzimy sobie z tzw. absorpcją kontraktową. Z realizacją projektów jest już nieco gorzej. Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, bo finał inwestycji przewidziano na 2007 r. — twierdzi Sergiusz Najar.

Opieszałość w realizacji konkretnych inwestycji minister tłumaczy m.in. mało precyzyjnymi kontraktami z wykonawcami. Dlatego dla najbardziej spóźnionych resort szykuje niespodziankę — renegocjację umów. To jednak nie koniec problemów.

— Najbardziej nas boli nie brak środków, ale nieprawidłowe zarządzanie tymi, którymi dysponujemy — tłumaczy minister.

Nie oznacza to jednak, że problem finansowy nie istnieje.

— Wciąż musimy przekonywać resort finansów, że przed rozpoczęciem projektu infrastrukturalnego trzeba zaangażować około 30 proc. środków, a jego realizacja zabiera wiele lat — tłumaczy Sergiusz Najar.

Najważniejsze jest jednak to, by na czas uregulować z Unią zobowiązania finansowe. Resort infrastruktury musi do końca roku podpisać z Komisją Europejską ostatnie memorandum na 164 mln EUR. Spóźnienie oznaczałoby utratę tych pieniędzy.

— Chcemy załatwić tę sprawę już na początku listopada — zapewnia minister.

Według resortu, kontraktacja środków z ISPA sięga 55 proc., zaś kasowa wypłata — 14. Minister podkreśla jednak wysoką dynamikę wypłat w ciągu ostatniego roku, która jest trzykrotnie wyższa niż w 2002 r. Obiecuje też, że do końca 2003 r. do beneficjentów powinno trafić 250 mln EUR (ponad 1 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mamy 1 mld EUR. Wykorzystamy?