Mamy coraz mniej małych sklepów

PAP
opublikowano: 13-03-2012, 06:46

Od 2009 roku zniknęło 50 tysięcy placówek. Przegrywają z supermarketami, alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tylko w ubiegłym roku liczba sklepów spadła aż o 6,3 proc. do poziomu 324 tysięcy - wynika z raportu przygotowanego przez wywiadownię gospodarczą Soliditet Polska z grupy Bisnode.

"Największy spadek nastąpił w branży rybnej, w której na koniec 2011 r. funkcjonowało 808 sklepów, a rok wcześniej 948. Stanowi to spadek aż o 14,8 proc." - wylicza Tomasz Starzyk, ekspert Soliditet Polska.

Nieznacznie lepiej dzieje się w sektorze detalicznej sprzedaży artykułów piśmiennych i książek. Na przestrzeni ostatnich 2 lat zniknęły 752 tego typu sklepy, to 11,5 proc.

Sięgający 11,1 proc. spadek odnotowano w sektorze owocowo-warzywnym. Przyczyny takiego stanu należy upatrywać w zmianie modelu działania przez największe sieci handlowe. Markety postanowiły bardziej skupić się na świeżych produktach, które dotychczas nie były ich mocną stroną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane