Mamy siedem supergmin, nagroda główna dla Rzeszowa

Małgorzata Grzegorczyk
03-10-2008, 00:00

Siedem gmin dostaje dziś nagrodę główną w konkursie Gmina Fair Play. Uwaga, inwestorzy! Zapamiętajcie te nazwy.

Znamy najlepsze miejsca dla inwestorów

Siedem gmin dostaje dziś nagrodę główną w konkursie Gmina Fair Play. Uwaga, inwestorzy! Zapamiętajcie te nazwy.

Dziś zakończenie siódmej edycji konkursu Gmina Fair Play — Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Nagrodę główną w tym roku dostają miasto Rzeszów, miasto Słupsk, miasto i gmina Karlino, gminy Kobierzyce, Kleszczów, Lesznowola i Łukta.

Wymierne korzyści

— Dostajemy nagrodę trzeci raz z rzędu, a gmin w Polsce jest 2,5 tysiąca. Bardzo się cieszymy, ale nie zdradzę sekretu, jak rozmawiać z inwestorami — mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce, o której cały świat usłyszał, gdy na inwestycję zdecydował się LG.

Ponadto 14 gmin otrzyma Złotą Statuetkę — to nagroda dla samorządów, które nieprzerwanie przez pięć lat brały udział w konkursie i za każdym razem uzyskały tytuł i certyfikat. Takie certyfikaty są bardzo pomocne.

— Zainteresowanie inwestorów gminą, która poddała się weryfikacji, wzrasta. Dzięki udziałowi w konkursie, na podstawie badania losowo wybranych inwestorów, gminy mają możliwość zapoznania się z ich oceną. Mogą wówczas również wprowadzić niezbędne zmiany w procedurach i organizacji obsługi na podstawie tzw. analizy benchmarkingowej, czyli poznaniu własnej pozycji w stosunku do innych gmin — relacjonuje Agata Rozalska z biura konkursu Gmina Fair Play.

Test na aktywność

— Ten konkurs to świetny probierz aktywności samorządu i doskonała okazja do zaprezentowania się dla gmin, o których się mówi mniej. Na pewno warto w nim startować — ocenia Sebastian Mikosz, dyrektor w Deloitte.

Dlatego rośnie liczba chętnych i nagradzanych. W tym roku było 157 laureatów, w ubiegłym 153, a dwa lata temu 123. W tym roku 75 proc. samorządów brało udział w konkursie po raz kolejny i tylko dwóch uczestników nie spełniło wymagań. Konkurs organizuje Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym, wspierany przez Krajową Izbę Gospodarczą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Mamy siedem supergmin, nagroda główna dla Rzeszowa