Mandelson ubolewa nad decyzją Waszyngtonu w sprawie Airbus- Boeing

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 10:29

Unijny komisarz ds.handlu Peter Mandelson wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiej decyzji o przekazaniu do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawy amerykańsko-unijnego sporu o dotacje dla potentatów przemysłu lotniczego: Airbusa i Boeinga.

Unijny komisarz ds.handlu Peter Mandelson wyraził we wtorek ubolewanie z powodu amerykańskiej decyzji o przekazaniu do arbitrażu Światowej Organizacji Handlu (WTO) sprawy amerykańsko-unijnego sporu o dotacje dla potentatów przemysłu lotniczego: Airbusa i Boeinga.

    Zdaniem komisarza, posunięcie amerykańskie jest "w najwyższym stopniu godne ubolewania"; Mandelson nie powiedział jednak, czy Unia Europejska odpowie na ten krok podobnym wystąpieniem do WTO w sprawie subwencjonowania w USA produkcji Boeinga. Komisarz ma przedstawić decyzję UE na konferencji prasowej po południu we wtorek w Brukseli.

    Informując o wystąpieniu do WTO, w Waszyngtonie argumentowano, że USA zależy na tym, żeby zapobiec finansowemu wspieraniu przez kraje UE konsorcjum Airbus. Konsorcjum to jest obecnie największym producentem samolotów pasażerskich na świecie i głównym konkurentem w tym zakresie amerykańskiego koncernu Boeing.

    Według strony europejskiej Boeing jest wspierany przez amerykańskie instytucje rządowe w formie ulg podatkowych, a także rządowych kontraktów wojskowych.

    "Nadal wolelibyśmy prowadzić negocjacje i nie wznawiać sprawy w WTO. Jednak zmusza nas do tego upór UE" - poinformował w swoim oświadczeniu przedstawiciel amerykańskiej administracji Robert Portman.

    UE przedstawiła w poniedziałek Stanom Zjednoczonym nowe propozycje dotyczące sporu. Unia zaoferowała stopniowe wstrzymanie subsydiów dla obu gigantów lotniczych. Jak podaje we wtorkowym numerze brytyjski "Financial Times", Mandelson zaoferował Portmanowi ograniczenie dotacji dla Airbusa i Boeinga nawet do 30procent i rozpoczęcie rokowań w sprawie dalszych kroków. 

    Oferta została odrzucona przez Waszyngton już w kilka godzin później. Strona amerykańska oskarżyła też Brukselę o podanie prasie informacji na temat stanu rozmów, wbrew wcześniejszym uzgodnieniom na temat tajności rokowań.  Amerykańska decyzja o zwróceniu się do WTO - pisze we wtorek "Financial Times" - przekreśla szanse na rozstrzygnięcie sporu drogą dialogu a także zwiększa ryzyko zastosowania przez obie strony karnych sankcji handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane