Mandil: konieczna zmiana kierunku rozwoju rynku energii

(Marek Druś)
07-11-2006, 12:24

Obecny model dostaw, pozyskiwania energii oraz emisji zanieczyszczeń utrzyma się do 2030 roku, jeśli rządy nie zdecydują się na działanie.

Kierunek, w jakim podąża rynek energii, jest niewłaściwy, co może spowodować w przyszłości poważne i nieodwracalne straty w środowisku naturalnym, powiedział Claude Mandil, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) na otwarciu dorocznej konferencji organizacji, poświęconej ocenie sytuacji globalnej.

- Potrzeba ograniczenia popytu na paliwa kopalne, zwiększenia dywersyfikacji źródeł energii i jej dostawców, a także ograniczenia destabilizujących klimat emisji zanieczyszczeń, jest obecnie bardziej pilna niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział Mandil.

Szef IEA powiedział, że najnowsze analizy przeprowadzone przez ekspertów organizacji potwierdzają, iż obecny model dostaw, pozyskiwania i emisji utrzyma się do 2030 roku, jeśli rządy nie zdecydują się na działanie. Z drugiej strony, wprowadzenie alternatywnej polityki dotyczącej rynku energii pozwoliłoby na utrzymanie wzrostu gospodarczego przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii.

- Stały wzrost importu ropy przez kraje OECD może być wyhamowany w 2015 roku. Emisja dwutlenku węgla może być obniżona o miliony ton do 2030 roku – mówił Mandil.

Przyznał, że koszty inwestycji byłyby wyższe dla konsumentów niż dla branży energetycznej, ale zauważył jednocześnie, że zrekompensowałyby je przyszłe oszczędności.

- Pożądane cele mogą zostać osiągnięte za cenę znacznie niższą od ewentualnych korzyści – stwierdził szef IEA.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Mandil: konieczna zmiana kierunku rozwoju rynku energii