Mando zainwestuje 400 mln zł w Wałbrzychu

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 27-07-2011, 00:00

Wałbrzyska strefa wygrała ze Śląskiem i zdobyła koreańskiego inwestora, który zbuduje fabrykę zatrudniającą 300 osób.

Wałbrzyska strefa wygrała ze Śląskiem i zdobyła koreańskiego inwestora, który zbuduje fabrykę zatrudniającą 300 osób.

Gorące lato w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park" (WSSE). Wczoraj akt notarialny na zakup 13 ha w Wałbrzychu podpisał Mando, koreański producent systemów hamulcowych, kierowniczych i zawieszeń.

— Firma otrzymała 6 lipca zezwolenie na działalność w naszej strefie. Deklaruje w nim 400 mln zł nakładów i utworzenie 300 miejsc pracy w zakładzie elementów hamulcowych i elektronicznych systemów wspomagania układu kierowniczego — mówi Wojciech Morel, wiceprezes WSSE.

Mando już ubiega się o zezwolenie na budowę, z którą może ruszyć w tym roku lub najpóźniej wiosną 2012 r. W Korei ma trzy fabryki i centrum badawczo-rozwojowe. W Chinach — kolejne trzy zakłady, w których pracuje łącznie ponad tysiąc osób. W USA produkuje w Detroit i Alabamie. W Indiach w dwóch fabrykach zatrudnia ponad 700 pracowników. W Malezji i Turcji firma ma spółki joint venture zatrudniające odpowiednio 70 i 140 osób. W Niemczech i Japonii znajdują się biura analityczne Mando.

Łatwo nie było

O tego inwestora wałbrzyska strefa walczyła z katowicką.

— Koreańczycy interesowali się terenami na Śląsku. Ich odbiorcami są głównie firmy samochodowe z Czech, ze Słowacji i z Niemiec. Dlatego też poza Polską jako lokalizacje nowej fabryki rozpatrywane były także Czechy i Słowacja — dodaje Wojciech Morel.

Mando jest dostawcą m.in. takich firm, jak Ford, GM, DaimlerChrysler, PSA, Hyundai.

Negocjacje nie były łatwe.

— Rozmowy trwały kilkanaście miesięcy — przyznaje wiceprezes WSSE.

Kolejka inwestorów

To dziesiąta firma, która w tym roku wchodzi do wałbrzyskiej strefy. Wszystkie deklarują łącznie 800 mln zł inwestycji i stworzenie niemal 700 miejsc pracy. W wałbrzyskiej strefie jeszcze w tym roku zanosi się na kilka innych dużych inwestycji. Wkrótce powinny wejść w życie zmiany granic strefy, która zostanie poszerzona pod projekty za 450 mln zł, m.in. firm Ronal, DSS, Lorenz Bahlsen Snack-World czy Kosmet z grupy PCC Rokita. Ronal, szwajcarski producent kół aluminiowych i kabin prysznicowych, zainwestuje 237 mln zł w nowy, trzeci już w Polsce zakład w Wałbrzychu. Dolnośląskie Surowce Skalne zbudują w Piławie Górnej zakład blatów i płytek z kamienia sztucznego, Kosmet zbuduje fabrykę chemii gospodarczej, kosmetyków i środków chemicznych, a Lorenz Bahlsen — centrum logistyczne.

Mando zatrudnia na świecie ponad 3,7 tys. osób. Klientami firmy są nie tylko spółki koreańskie, ale także GM, Ford i DaimlerChrysler. Firma powstała w 1962 r. jako Hyundai International, a w 1980 r. zmieniła nazwę na Mando Machinery Corp. Od 2010 r. Mando jest notowane na giełdzie. W tym roku zapowiada rekordowe przychody 4,2 bln KRW (11,1 mld zł), ale szacunki analityków mówią o 2,2 bln KRW.

800

mln zł obiecują tegoroczni inwestorzy w WSSE. Połowę z tej kwoty deklaruje sam koncern Mando

12,1

mld zł wyniosły inwestycje w wałbrzyskiej strefie na koniec 2010 r. (więcej było tylko w strefie katowickiej — 16,8 mld zł)

30

tys. osób pracowało w spółkach działających w WSSE na koniec 2010 r. Lepszym wynikiem może się pochwalić tylko strefa katowicka z 43,5 tys. osób

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy