Manifestacje w Warszawie przebiegły spokojne

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 07-10-2006, 16:49

- Raz, dwa, trzy i cztery, odejdź Giertych do cholery, Ani Kaczor, ani Donald, Balcerowicz do więzienia – takie hasła słychać było w stolicy.

W Warszawie zakończyły się marsze Ligi Polskich Rodzin i Platformy Obywatelskiej oraz wiec Prawa i Sprawiedliwości. Raz, dwa, trzy i cztery, odejdź Giertych do cholery, Ani Kaczor, ani Donald, Balcerowicz do więzienia – takie hasła słychać było w centrum stolicy.

Ulicami Warszawy w sobotę przeszły dwa duże marsze, a przed Pałacem Kultury i Nauki odbył się prorządowy wiec. Według szacunków policji, w Błękitnym Marszu zorganizowanym przez PO wzięło udział około 11 tysięcy osób, w wiecu poparcia dla rządu organizowanym przez PiS 8 tysięcy, a Marszu Białej Róży zorganizowanym przez LPR - 2 tysiące.

Komendant stołeczny policji Jacek Kędziora powiedział, że dane te uzyskano na podstawie liczby autokarów i pociągów, które przyjechały z manifestantami do Warszawy (ok. 300), monitoringu z kamer i helikoptera oraz wyliczeń samych policjantów zebranych w miejscach, w których gromadzili się i którymi przechodzili manifestujący.

Policja i władze miasta oceniają, że sobotnie demonstracje przebiegły spokojnie. Doszło jedynie do dwóch niegroźnych incydentów. Manifestacje zabezpieczało ok. 2 tys. policjantów.

Podczas krótkiego briefingu pełniący funkcję prezydenta Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz podziękował zarówno organizatorom manifestacji, jak i policjantom. Tym pierwszy za spokojny przebieg zgromadzeń, funkcjonariuszom - za skuteczne i sprawne ich zabezpieczenie. Przeprosił też mieszkańców Warszawy za niedogodności związane z demonstracjami.

PiS zebrał 8 tys. i bronił rządu

- Chcemy bronić tej władzy, chcemy bronić większościowego rządu, bo taki rząd jest dzisiaj Polsce potrzebny - podkreślił w przemówieniu na sobotnim wiecu PiS przed Pałacem Kultury i Nauki premier Jarosław Kaczyński.

Premier zapewniał, że w Polsce sytuacje się poprawia we wszystkich obszarach, począwszy od gospodarki, skończywszy na bezpieczeństwie. Ocenił, że nie zmienią tego żadne wydarzenia, do których doszło w ostatnim czasie.

- Nie zmienią, bo doszło do nich dlatego, że chcemy bronić większościowego rządu, bo taki rząd jest dzisiaj Polsce potrzebny – powiedział Kaczyński. Dodał, że liberalna alternatywa będzie zabierała słabszym, a oddawała silniejszym. Będzie godziła w różnego rodzaju wartości i przede wszystkim będzie godziła w prawdę.

- To jest spotkanie za naprawą Rzeczypospolitej, za nowym kształtem życia publicznego, za sprawiedliwością, za solidarnością, za prawdą, za budową wspólnoty, naszej wspólnoty, wspólnoty Polaków, wspólnoty narodowe - mówił premier.

Według policji, przed Pałacem Kultury i Nauki zgromadziło się ok. 8 tys. osób, organizatorzy mówią o kilkunastu tysiącach.

LPR: 2 tys. osób przeciwko Balcerowiczowi i mediom

- Chcemy zmiany prawa prasowego, aby w telewizji przestali kłamać. Chcemy telewizji, która respektowałaby wartości narodowe i chrześcijaństwo - mówił wicepremier Roman Giertych rozpoczynając w sobotę marsz "Białej Róży" organizowany przez LPR.

Podkreślił, że Liga chce także dobrego gospodarza Narodowego Banku Polskiego oraz Trybunału Konstytucyjnego, który "nie będzie obsadzony przez SLD".

- Nie ma rozliczenia prywatyzacji, nie ma zmian dla zwykłych ludzi, nie ma poprawy losu emerytów, rodzin. To wszystko stoi w miejscu. Dlatego LPR domaga się przyspieszenia - powiedział. Jak podkreślił, przez rok, który minął do wyborów, zrobiono zbyt mało.

Giertych pozdrowił uczestników wszystkich marszów i manifestacji, które odbywają się w sobotę w Warszawie. Imiennie pozdrowił liderów PO, Donalda Tuska i Jana Rokitę, i zwrócił się do nich, mówiąc, że nie uda im się przejąć władzy.

Manifestacja Ligi Polskich Rodzin wyruszyła spod Sejmu i zatrzymała się na Placu Powstańców Warszawy, przed siedzibą centrali Narodowego Banku Polskiego. Lider LPR przypomniał, że kadencja Balcerowicza kończy się już za dwa miesiące.

- Partie, które wygrały wybory parlamentarne, nie wywiązują się ze swoich zadań - ocenił wicepremier Roman Giertych podczas przemówienia na zakończenie marszu "Białej róży", zorganizowanego w sobotę przez LPR w Warszawie.

Według policji jest zwolenników LPR zebrało się około 2 tys. osób.

PO zebrało 11 tys. przeciwników rządu

Szef PO Donald Tusk powiedział, rozpoczynając w sobotę "Błękitny Marsz" Platformy, że jego uczestnicy zgromadzili się, "żeby powiedzieć głośno to, co czuje Polska, żeby powiedzieć - dość!.

- Dzisiaj Warszawa jest błękitna. Przyszliśmy, żeby powiedzieć głośno to, co czuje Polska, żeby powiedzieć dość! Żeby Polska zobaczyła, jak wyglądają „wykształciuchy” - panie Dorn, jak wyglądają „łże-elity” - panie Kaczyński. Żeby cała Polska zobaczyła, jak wygląda Polska! - powiedział Tusk, witając uczestników "Błękitnego Marszu".

- Panie premierze Kaczyński to nie jest ZOMO, to jest Polska - oświadczył Tusk, wskazując na zgromadzonych na Placu zwolenników i działaczy PO.

Po wystąpieniu Tuska "Błekitny marsz" wyruszył w kierunku Placu Zamkowego. Na czele marszu szli m.in. Jan Rokita, Bronisław Komorowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Tusk i Zbigniew Chlebowski.

- Chcemy władzy po to, aby rozwiązywać zwykłe problemy zwykłych ludzi, a nie toczyć wojny polityczne - powiedział szef PO Donald Tusk podczas sobotniej manifestacji Platformy na placu Zamkowym w Warszawie.

- Marzenia Polaków spełnią się pod warunkiem, że Polska będzie wolna i solidarna i nie będą nią rządzić ludzie, którzy usiłują przeciwstawić wolność solidarności - powiedział w szef PO. Oświadczył, że najbardziej oczywistym marzeniem Polaków jest to, aby polskie rodziny żyły lepiej i czuły się bezpieczniej.

- Wracajcie do swoich domów z uśmiechem. Taka jest Platforma - uśmiechnięta. Idźcie i zwyciężajcie - mówił na zakończenie marszu szef PO.

Według policji, manifestacja PO zebrała około 11 tys. uczestników.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Manifestacje w Warszawie przebiegły spokojne